Salı, Eylül 26, 2023
Ana SayfaYazılımYapay zeka tarafından oluşturulan müzikler ödül alamayacak

Yapay zeka tarafından oluşturulan müzikler ödül alamayacak

Variety’nin bu hafta başında Drake ve The Weeknd’in seslerini yansıtan yapay zeka tarafından üretilen bir kesimin Grammy Ödülü için değerlendirileceğini bildirmesinin akabinde Mason durumun bu türlü olmadığı konusunda ısrar ediyor. Heart on My Sleeve isimli kesim, “Ghostwriter” takma ismini kullanan biri tarafından yaratıldı ve değerlendirmeye sunuldu. Müziğin kelamları Ghostwriter tarafından yazılmıştır fakat rapçilerin seslerini müsaadesiz olarak taklit ediyor.

Buna karşın The New York Times‘a verdiği röportajda Mason, müzik kelamlarından ötürü modülün teknik olarak kelam muharriri kategorilerine uygun olacağını öne sürdü. “Yaratıcı tarafa gelince katiyetle uygun zira bir insan tarafından yazıldı” dedi. Lakin artık işler değişmiş üzere görünüyor. Birinci olarak Deadline tarafından tespit edilen yakın tarihli bir Instagram gönderisinde Mason, hususa biraz açıklık getirdi. CEO, müziğin “Grammy’ye alınmaya uygun olmadığını” açıkça belirtti.

Yapay zeka tarafından oluşturulan müzikler ödül alamayacak

Mason’un açıklamasına nazaran sorun, kesimin yapay zeka kullanılarak oluşturulmuş olması değil, istekle ilgili çetrefilli problemler üzere görünüyor. Bu muhtemelen Grammy’lerin, gerekli müsaadeler verildiği ve uygun kanallar aracılığıyla dağıtıldığı sürece yapay zeka tarafından oluşturulan kesimleri dikkate alacağı manasına gelebilir.

Ancak Mason kesimin gelişmesi ve yapay zekaya ahenk sağlaması gerektiğine inansa da telif hakkı meseleleri karmaşık olmaya devam ediyor. And Heart on My Sleeve, hem Drake’i hem de The Weeknd’i temsil eden Universal Music Group’un şikayeti üzerine yakın vakitte Apple Music, Spotify, Tidal ve YouTube dahil yayın hizmetlerinden çekildi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar