Cuma, Eylül 29, 2023
Ana SayfaBilimUkrayna'dan Elon Musk'a Starlink suçlaması! "Hayatımıza mal oldu!"

Ukrayna’dan Elon Musk’a Starlink suçlaması! “Hayatımıza mal oldu!”

CNN’de yer alan bir alıntıya nazaran Musk’ın, SpaceX çalışanlarına, Ukrayna’nın Rusya’nın deniz filosuna yönelik bir insansız hava aracı saldırısını önlemek için Kırım kıyısına yakın Starlink erişimini kapatmalarını söylediği sav ediliyor.

Başkan Vladimir Putin de dahil olmak üzere Rus yetkililerle temas halinde olduğu bildirilen Musk’un, akının Rusya’nın nükleer silahlarla misilleme yapmasına yol açacağından endişelendiği söyleniyor. CNN’in Isaacson’a aktardığına nazaran Ukraynalı başkanlar görünüşte Musk’a Starlink erişimini tekrar aktifleştirmesi için yalvardı fakat Rus savaş gemilerine yaklaşan dronlar “bağlantıyı kaybetti ve zararsız bir halde karaya çıktı” dedi.

Ukrayna’dan Elon Musk’a Starlink suçlaması! “Hayatımıza mal oldu!”

Başkan Volodymyr Zelensky’nin danışmanlarından Mykhailo Podolyak’a nazaran Musk’un argüman edilen hareketlerinin Ukrayna için değerli sonuçları oldu. Podolyak, X’te drone’ların Rus gemilerine saldırmasını önleyerek, onların Ukrayna kentlerine füze ateşlemesini sağladığını yazdı. Podolyak, “Sonuç olarak siviller ve çocuklar öldürülüyor” dedi. “Bu, cehalet ve büyük ego kokteylinin bedelidir.”

Ancak Musk’a nazaran Starlink bu alanlarda faal değildi ve münasebetiyle SpaceX’in devre dışı bırakacak hiçbir şeyi yoktu.

Durumu nasıl çerçevelediğine bakılmaksızın Musk, Ukrayna-Rusya uyuşmazlığını şu yahut bu formda etkileyen öbür bir karar aldığını itiraf etti. Geçen yılın sonlarında yayınlanan bir rapor, Ukrayna’nın kullandığı yaklaşık 1.300 Starlink terminalinin, internet hizmeti ödemeleriyle ilgili bir uyuşmazlık nedeniyle süreksiz olarak çevrimdışı olduğunu belirtmişti.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar