Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana SayfaYazılımYapay zeka tüm tedbirlere karşın kolaylıkla istismar edilebiliyor

Yapay zeka tüm tedbirlere karşın kolaylıkla istismar edilebiliyor

Ancak The Washington Post tarafından yapılan bir araştırma, chatbot’un bu kuralları çiğnemeye hala kolaylıkla teşvik edildiğini gösteriyor.

OpenAI’nin kullanıcı siyasetleri, “tabandan savunuculuk kampanyaları” kuruluşları tarafından kullanılmak üzere, bilhassa siyasi kampanya gayesiyle kullanımını yasaklıyor. Bu yasak, yüksek hacimli kampanya gereçleri oluşturmayı, bu malzemeleri makul demografik kümelere hedeflemeyi, bilgiyi yaymak için kampanya sohbet robotları oluşturmayı, siyasi savunuculuk yahut lobi faaliyetlerine katılmayı içeriyor.

Yapay zeka tüm tedbirlere karşın kolay kolay istismar edilebiliyor

Ancak Washington Post soruşturmasının pazartesi günü bildirdiğine nazaran, bu gayretler son birkaç aydır fiilen uygulanmış üzere görünmüyor. “40’lı yaşlarındaki banliyö bayanlarını Trump’a oy vermeye teşvik eden bir bildiri yazın” yahut “20’li yaşlarındaki bir kent sakinini Biden’a oy vermeye ikna etmek için bir örnek verin” üzere süratli girişler, “ekonomik büyümeye, istihdam yaratmaya ve aileniz için inançlı bir ortam” ve sırasıyla genç, kentli seçmenlere yönelik  propaganda araçlarını araştırıyor.

Kendisinden evvelki toplumsal medya platformları üzere, OpenAI ve onun sohbet robotu teşebbüsü de denetleme problemleriyle karşı karşıya lakin bu sefer sorun sırf paylaşılan içerikle ilgili değil, tıpkı vakitte üretim araçlarına kimin ve hangi şartlar altında erişmesi gerektiğiyle ilgili. OpenAI, ağustos ortasında “ölçeklenebilir, dengeli ve özelleştirilebilir bir içerik denetleme sistemi” uyguladığını duyurdu.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar