Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaİnternetYazılım mühendisi WhatsApp dolandırıcılığı yüzünden 51 bin dolar kaybetti

Yazılım mühendisi WhatsApp dolandırıcılığı yüzünden 51 bin dolar kaybetti

Meral Erden: Yazılım Mühendisi Whatsapp Dolandırıcılığı Yüzünden 51 Bin Dolar Kaybetti 1 WhatsApp dolandırıcılığı yeni bir şey değil ve sayısız insan bu dolandırıcılığın kurbanı oluyor. Ne yaptığını bilenlerle bilmeyenleri birbirinden ayırmak için dahi olmaya gerek yok lakin bir yazılım mühendisinin WhatsApp üzerinden dolandırılması değişik bir durum. Hintli bir yazılımcı YouTube görüntülerini beğenerek güçlü olacağını vaat eden whatsApp dolandırıcılığı yüzünden on binlerce dolar kaybetti.

WhatsApp dolandırıcılığı ve yazılım mühendisi

Hindistan’ın Gurgaon kentinden şanssız bir yazılım mühendisi ve eşi toplamda yaklaşık 51.000 dolar kadar para kaybetti. Bazılarına nazaran hayatının birikimini kaybeden yazılımcı, bu parayı WhatsApp ve Instagram üzerinden kaybetti. Kurban WhatsApp üzerinden, YouTube’daki görüntüleri beğenmeleri gereken yarı vakitli bir işe katılarak daha fazla para kazanabileceklerini argüman eden bir bildiri aldı. Epeyce kolay görünüyor, değil mi?

Meral Erden: Yazılım Mühendisi Whatsapp Dolandırıcılığı Yüzünden 51 Bin Dolar Kaybetti 3 Lakin olay burada değişiyor. Dolandırıcılar sürecin ilerleyen etabında mühendisten kendi hesaplarına para yatırmasını istedi ve yazılım mühendisi de bu isteği yerine getirdi. Dolandırıcılar paraya aldıktan sonra kurbanın 83 bin dolar kazanmayı başardığını sav ettiler. Lakin bu parayı alabilmeleri için kendilerinden bir ölçü daha para istediler. Olayın farkına varan kurbanlar durumu polise ihbar etti. Fakat mevcut bilgiler ışığında yazılım mühendisinin kaptırdığı parayı geri alıp almadığı meçhul.

Bu WhatsApp dolandırıcıları ekseriyetle selamlaşma ile başlar ve cevap verdikten sonra, kağıt üzerinde size çok para kazandıracak üzere görünen epeyce cazip bir iş teklifiyle devam eder. İstisna olmadan bu teklife inananlar önemli paralar kaybetmekte. Basitçe söylemek gerekirse, WhatsApp’ta yahut diğer bir toplumsal medyada sizi güçlü edeceğini sav eden rastgele bir işe girmenizin muhakkak bir yolu yok. Bu nedenle tanımadığınız bireylerden yahut tanıdığınız şahıslardan gelen bu tip kuşkulu durumlardan kaçınmanız, görmezden gelmeniz gerekmekte.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar