Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaOtomobilYeni Peugeot E-3008 SUV piyasasına tekrar damgasını vuracak

Yeni Peugeot E-3008 SUV piyasasına tekrar damgasını vuracak

Fransız araba üreticisi Peugeot, 3008’in üçüncü kuşağını olan Peugeot E-3008 elektrikli aracını tanıttı. Bu model, Avrupa pazarına sürülen evvelki modelin üzerinden tam yedi yıl sonra karşımıza çıktı. Yeni Peugeot E-3008, evvelki modeline kıyasla elektrikli güç transferi ve iç teknolojide kıymetli yeniliklere sahip. Büsbütün yeni C-segmenti Crossover, seri üretim modeli için bir birinci olan STLA Orta platformu üzerine konseyi. Bu platform, Peugeot’nun bir alt markası olan Stellantis tarafından geliştirildi. Yeni model, Allure ve GT olmak üzere iki farklı trimde sunulacak. Ayrıyeten üç farklı opsiyon paketi ve üç elektrikli güç transfer seçeneği mevcut.

Yeni E-3008’in birinci versiyonu, 400V nikel-manganez-kobalt (NMC) 73kWh pil paketi ve ön tarafa monte edilmiş 157kW’lik bir elektrik motoru ile donatıldı. Bu motorun tork pahası 343Nm. Birinci modelin iddiası menzili 326 mil. İkinci versiyon, birebir pil paketi ve elektrik motoruyla birlikte geliyor. Fakat bu versiyonda ek olarak art tarafa 83kW, 166Nm gücünde bir elektrik motoru daha bulunuyor. Bu çift motorlu versiyonun toplam gücü 240kW ve varsayımı menzili tekrar 326 mil. Peugeot E-3008’in uzun menzilli versiyonu ise 98kWh’lik bir pil paketi ile geliyor ve bu versiyonun menzili 435 mil.

Yeni Peugeot E-3008 SUV piyasasına tekrar damgasını vuracak

Peugeot E-3008 serisi elektrikli araçlarda birçok sürüş modu bulunuyor. Araç, art sol çamurlukta bulunan şarj portu üzerinden AC yahut DC ile şarj edilebiliyor. Dahili şarj aygıtı üç fazlı bir kaynaktan 11kW gücünü destekliyor. Ayrıyeten opsiyonel olarak 22kW’lık bir şarj aygıtı da mevcut. E-3008, uyumlu bir istasyondan 160kW DC şarjı da kabul edebiliyor. Bu sayede araç, 60 dakikadan kısa bir müddette tam olarak şarj olabiliyor. Modeller, STLA mimarisi sayesinde araçtan yüke (V2L) fonksiyonelliğiyle de faydalanabiliyor. Bu, konut aletleri için yüksek voltajlı pil üzerinden güç alabilmenizi sağlıyor.

Peugeot E-3008, düşük, orta ve artırılmış düzeylerde eksiksiz bir rejeneratif fren sistemine sahip. Elektrikli aracın uzunluğu 178 inç, genişliği 74 inç ve yüksekliği 64 inç. Seri, Peugeot markasının ünlü tasarım özelliklerinden biri olan üç pençeli ışık imzasını da taşıyor. Model için Altın Siyahı ve Titanyum Gri olmak üzere toplam altı renk seçeneği bulunuyor.

E-3008’in iç yerinde, hem bir cümbüş ekranı hem de dijital bir enstrüman paneli olarak vazife yapan i-Cockpit isimli 21 inç kavisli geniş ekran bir ekran bulunuyor. Yesyeni Peugeot E-3008, Fransa’da üretilecek ve 2023 yılının sonuna kadar tanıtılacak.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar