Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana SayfaMobilYenilenmiş telefon pazarı 2022'de büyüdü: Önder değişmedi

Yenilenmiş telefon pazarı 2022’de büyüdü: Önder değişmedi

Ulaş Utku Bozdoğan: Yenilenmiş Telefon Pazarı 2022'De Büyüdü: Önder Değişmedi 1 Yenilenmiş telefon satışları global pazarda tedarik darboğazına karşın 2022’de büyüme kaydetti. En çok yenilenmiş telefon satışı Hindistan pazarında gerçekleşti.

Apple yine yenilenmiş telefon pazarının lideri

Pazar araştırma şirketi Counterpoint Research’e nazaran, global akıllı telefon satışları 2022’de yıllık bazda %5 artarken birebir devirde yeni akıllı telefon satışları %12 oranında düştü. Apple, yenilenmiş iPhone satışlarını %16 oranında artırarak pazarın %49’unu ele geçirdi. Apple’ı %26 ile Samsung takip etti.

En çok Hindistan’da satılıyor

Rapora nazaran, tüketiciler artık yeni akıllı telefonları daha uzun mühlet elinde tutmaya başladı. Çin, pandeminin tesiriyle yenilenmiş akıllı telefon satışlarında %17’lik düşüş yaşarken, Hindistan, 2022’de en büyük yenilenmiş telefon pazarı haline geldi. Artan bileşen fiyatları ve enflasyon, global akıllı telefon satışlarını etkiledi, tüketiciler bütçe odaklı yenilenmiş akıllı telefonlara yöneldi. Global ikinci el akıllı telefon satışlarının 2026’da 413 milyon adede ulaşacağı kestirim ediliyor.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar