Cuma, Eylül 29, 2023
Ana SayfaMobilYouTube'a Aynı Anda 4 Canlı Yayını İzleme Özelliği Geliyor (Ama Çok Heveslenmeyin...)

YouTube’a Aynı Anda 4 Canlı Yayını İzleme Özelliği Geliyor (Ama Çok Heveslenmeyin…)

Dünyanın en büyük video paylaşım platformu YouTube, uzun yıllar “televizyonu bitirecek” ön görüsüyle çeşitli tartışmalara ev sahipliği yaptı. Günümüzde neredeyse tüm ana akım medyanın YouTube’da da yayına başlamasıyla YouTube mu televizyonu bitirdi televizyon mu YouTube’u ele geçirdi karar vermek zor olsa da platform, televizyon izleme alışkanlığımızı değiştirmek üzere yeniliklere devam ediyor.

Resmi X hesabı üzerinden yeni bir duyuru yapan YouTube, platforma çoklu izleme özelliği getireceğini açıkladı. Söz konusu özellik ile birlikte aynı anda birden fazla canlı izleme imkanı bulacaksınız. Evet, söz konusu özellik standart YouTube videolarını izlemek için kullanılamayacak.

Aynı anda 4 tane maçı izlemek mümkün olacak

Ulaş Utku Bozdoğan: Youtube'A Aynı Anda 4 Canlı Yayını İzleme Özelliği Geliyor (Ama Çok Heveslenmeyin...) 1

YouTube’un “çoklu izleme” olarak isimlendirdiği özellik, şu an için yalnızca 85’ten fazla TV’nin canlı yayınının takip edilebildiği YouTube TV ve farklı akış hizmetlerine tek noktadan abonelik ve erişim imkanı sunan “Primetime Channels” ile kullanılabilecek. Dolayısı ile standart YouTube canlı yayınlarının en azından şu an için çoklu izleme özelliğini desteklemeyeceğini söyleyebiliriz. (Halbuki seçim geceleri çok işimize yarardı.)

Standart YouTube canlı yayınlarını “henüz” desteklemeyeceğini söylüyoruz çünkü özellik şu anda neredeyse beta aşamasında. Öyle ki YouTube, henüz YouTube TV ya da Primetime Channels kullanıcılarının dahi hangi yayınlarda çoklu izleme özelliğini kullanabileceklerine izin vermeyecek. YouTube, dört adet WNBA ya da NFL yayını otomatik olarak seçip gruplayacak. Kullanıcılar ana sayfada çoklu izleme önerisini görecek ve isterlerde YouTube’un seçtiği dört yayını aynı anda izleyebilecek. 

YouTube çoklu izleme, mobil ya da webde kullanılamayacak

Ulaş Utku Bozdoğan: Youtube'A Aynı Anda 4 Canlı Yayını İzleme Özelliği Geliyor (Ama Çok Heveslenmeyin...) 3

Bu arada; YouTube’un gelecekte kullanıcıların hangi yayınları aynı anda izleyebileceklerini seçebileceklerini söylediğini belirtelim. Belki o gün geldiğinde standart YouTube yayınları da çoklu izleme özelliğini destekleyebilir.

YouTube’un çoklu izleme özelliğinin en büyük eksilerinden biri, yalnızca YouTube’un akıllı TV uygulaması ve Apple TV gibi akış cihazlarındaki uygulamasında kullanılabilecek olması. Mobil ya da web sürümde çoklu izleme özelliği bulunmayacak. Ekranın dörde bölüneceğini düşünürsek 6-7 inçlik bir akıllı telefon ekranında açmanın zaten pek de keyifli olmayacağını tahmin edebiliriz.

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar