Pazar, Nisan 21, 2024
Ana SayfaSosyal MedyaYouTube’u inceleyen araştırmacılar gördükleri karşısında şok oldu!

YouTube’u inceleyen araştırmacılar gördükleri karşısında şok oldu!

YouTube’un algoritması, Tech Transparency Project (TTP) tarafından yapılan bir araştırma sonucunda önemli tenkitlere tabi tutuldu. Bu araştırma, YouTube’un genç oyun tutkunlarının hesaplarına silahlar, okul hücumları ve seri katil Jeffrey Dahmer hakkında bir sineması tanıtan görüntüleri önerdiğini gözler önüne serdi. Ortaya çıkan bu sonuçlar, YouTube’un teklif sisteminin güvenliği ve genç kullanıcıların sıhhati üzerindeki tesiri konusunda kaygıları artırdı.

Araştırma, oyunlara meraklı dokuz yaşındaki iki erkek çocuk ve 14 yaşındaki iki erkek gençten oluşan dört deneme YouTube hesabı oluşturmayı kapsadı. Araştırmacılar, YouTube algoritmasının bu genç hesaplara hangi görüntüleri önerdiğini inceledi. Sonuçlar, birtakım hesapların bu tekliflere maruz kaldığını, kimilerinin ise kalmadığını gösterdi.

YouTube’un tekliflerin sorumlu bir biçimde sunulduğu savlarına karşın, araştırma YouTube’un tüm oyunsever hesaplara silah ve akın ile ilgili içerikleri önerdiğini ortaya çıkardı. Dahası, önerilen görüntülere tıklamış olan hesaplar, çok daha fazla silah ve taarruzla ilgili içeriklere maruz bırakıldı. Bu teklifler ortasında okul hücumlarını betimleyen görüntüler, otomatik silahlara dönüştürme talimatları ve seri katil Jeffrey Dahmer hakkında bir sinema de yer alıyordu.

YouTube’u inceleyen araştırmacılar gördükleri karşısında şok oldu!

Bu görüntülerin birden fazla, YouTube’un şiddet, ateşli silahlar ve çocuk güvenliği siyasetlerini ihlal ediyordu. Bunun yanı sıra, YouTube bu görüntülerin yaş sınırlaması getirilmesi ya da kaldırılması konusunda rastgele bir tedbir almadı. Bu durum, YouTube’un 2021’deki savı ile çelişir nitelikte, zira tekliflerinin izleyicileri çok içeriğe yönlendirmediğini tez etmişti.

2022 Pew Araştırması, 13 ila 17 yaş ortası gençlerin yüzde 95’inin YouTube’u kullandığını gösteriyor. Lakin, gençlerin gelişimi ve sıhhati üzerindeki tesirleri konusunda YouTube, TikTok ve Instagram üzere öbür platformlar kadar incelenmiyor.

YouTube’un teklif algoritması, tıklamalar, izleme mühleti ve görüntü tercihleri üzere kullanıcı sinyallerine dayanıyor. Bu teklifler, platformda genel izlenmenin büyük bir kısmını oluştururken, ilgi cazibeli içerik ve reklamlar sunma ehemmiyetini vurguluyor. Kullanıcılar, teklifler özelliğini kapatabilmiyorlar, fakat tek tek önerilen görüntüleri akışlarından çıkarabiliyorlar.

Araştırma sonucunda, YouTube’un teklif sistemiyle ilgili sorunları çözmesi gerektiği vurgulandı. Bilhassa çocukların ziyanlı ve uygunsuz içeriklere maruz kalmasının önüne geçilmesi gerekiyor. Siyasetlerin ve yaş sınırlamalarının daha sıkı bir biçimde uygulanması, daima şeffaflık ve hesap verebilirlik, genç kullanıcılar için daha inançlı ve sorumlu bir YouTube tecrübesi sağlamak için kaide.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar