Salı, Haziran 25, 2024
Ana SayfaOtomobil2+ Milyon Toyota Müşterisinin Verileri Herkese Açıkmış!

2+ Milyon Toyota Müşterisinin Verileri Herkese Açıkmış!

Türkiye’de en çok tercih edilen otomotiv markalarından bir tanesi olan Toyota ile ilgili tartışmalı bir gelişme yaşandı. Toyota’nın bazı müşterilerine ait verileri, yıllarca hiçbir koruması olmayan bir veritabanında sakladığı ortaya çıktı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Toyota yetkilileri, veritabanının yanlış yapılandırılması nedeniyle böyle bir sorun yaşandığını duyurdu.

Toyota’nın yaptığı açıklamalara göre 2.15 milyon müşteriye ait veriler, bugüne kadar korunmadı. Bu veriler, 6 Kasım 2013 ila 17 Nisan 2023 tarihleri arasını kapsıyordu. Araçlardaki bilgi eğlence ekranından kaynaklanan bu güvenlik zafiyeti, Toyota sahiplerinin konumlarına ve diğer bilgi-eğlence verilerine erişimi açık hale getirdi.

Sorunun kaynağı açıklandı: Toyota’nın bilgi-eğlence sistemi

Meral Erden: 2+ Milyon Toyota Müşterisinin Verileri Herkese Açıkmış! 1

Toyota’nın açıklamasına göre G-BOOK olarak isimlendirilen bilgi-eğlence sistemine ait veritabanı, yanlışlıkla herkese açık biçimde yapılandırıldı ve bu da kullanıcı verilerine teknik olarak herkesin erişebilmesine yol açtı. Bu arada; kullanıcılara ait bireysel verilere ek olarak araçlara ait şasi numaraları ile GPS verilerinin de aynı veritabanında olduğunu belirtelim.

“Toyota sahibiyim. Ne yapmalıyım?”

Eğer haberimizin başında belirttiğimiz tarihler arasında bir Toyota aracınız olduysa veya hali hazırda Toyota kullanıyorsanız, endişelenmeniz gereken bir durum söz konusu değil. Çünkü Toyota, G-BOOK sistemini özellikle de Japonya iç pazarı için oluşturdu. Hali hazırda Türkiye’de satılan modellerde zaten böyle bir sistem bulunmuyor. Ayrıca bulunsa bile Toyota, güvenlik zafiyetini tespit ettikten sonra gerekli çalışmaları yaptı ve veritabanına dışarıdan erişimi engelledi

Kaynak:  Webtekno

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar