Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana SayfaYazılımABD, ChatGPT’nin ardındaki ismin sözünü aldı: İşte tarihi duruşmanın satır başları

ABD, ChatGPT’nin ardındaki ismin sözünü aldı: İşte tarihi duruşmanın satır başları

İnanç Can Çekmez: Abd, Chatgpt’nin Ardındaki Ismin Sözünü Aldı: İşte Tarihi Duruşmanın Satır Başları 1 ChatGPT’yi üreten firma olan OpenAI’ın CEO’su Sam Altman, ABD Senatosu Yargı Alt Komitesi önünde adeta sorguya alındı. Altman’ın tabiri, AI’ın sıhhat hizmetlerinden ulaşıma ve finansa kadar çeşitli uygulamalarda giderek daha fazla kullanılması nedeniyle alındı. Altman, şirketin eseri ChatGPT başta olmak üzere yapay zekaya süratle ilerlemesi için geniş bir alan tanıyan hafif elli mevzuatı takip etmeleri için kanun yapıcıları ikna etmeye çalıştı ve çok kıymetli açıklamalarda bulundu.

Altman’ın üretken yapay zekanın toplumsal faziletlerini açıklayan pembe sözü, daha fazla şüphecilik tabir eden, ayrımcılık ve öteki istenmeyen yapay zeka ziyanlarını gündeme getiren öbür uzman şahitlerle aksi düştü diyebiliriz. Bu toz pembe biçimde ilerleyen lakin saatler süren tabirin birtakım anlarında ise yapay zekanın tehditlerine de değinildi. Verilen öneriler, bilhassa duruşmanın açılış konuşması ve olasılık konuşmaları büyük ehemmiyet teşkil ediyor.

“Atom bombası ya da yeni bir matbaa”

İnanç Can Çekmez: Abd, Chatgpt’nin Ardındaki Ismin Sözünü Aldı: İşte Tarihi Duruşmanın Satır Başları 3 Altman, kamuoyunun ChatGPT ve metin üreten yapay zeka konusundaki anlayışı hakkında şunları söyledi: “İnsanlar bir mühlet PhotoShop’a kandılar. Sonra süratle değiştirilmiş imajlarla ilgili bir anlayış geliştirdiler. Bu da onun üzere olacak”

Altman’ı sorgulayan milletvekilleri tehlikenin müthiş olduğunun altını çizdi. Senatör Josh Hawley açılış konuşmasında yapay zekanın iki yoldan birine gidebileceğini söyledi: Yeni bir matbaa ya da atom bombası. Hawley, “İnsanlık tarihindeki en kıymetli teknolojik yeniliklerden birine bakıyor olabiliriz. Bu hakikaten de en azından internetin icadı üzere bir şey.” Altman bu benzetmeye katılarak yapay zekanın “matbaa” kadar büyük bir şey olabileceğini söyledi, lakin potansiyel tehlikelerini de kabul etti.

“Seçimleri etkileyebilir”

Altman, yapay zekanın seçmenleri manipüle etmek ve dezenformasyona sebep olmak için kullanılma mümkünlüğünün olduğunu ve bunun endişe duyulması gereken en değerli alanlardan biri olduğunu söyledi. Komite üyeleri bu mevzuda Altman’a önemli bir halde baskı yaptı diyebiliriz çünkü ABD’de seçimler önümüzdeki yıl yapılacak ve yapay zekanın halk üzerinde tesirinden tasa duyuluyor. Gerçek üzere görünen görseller (Trump’ın tutuklandığını gösterenler gibi) büyük bir risk kaynağı olurken Altman, içerik oluşturucuların gerçeklerden çok bir manzaranın ne vakit oluşturulduğunu netleştirmesi gerektiğini söyledi.

Yapay zeka düzenlemesi şart

İnanç Can Çekmez: Abd, Chatgpt’nin Ardındaki Ismin Sözünü Aldı: İşte Tarihi Duruşmanın Satır Başları 5 Sam Altman ChatGPT ve genel olarak yapay zekanın düzenlenmesini destekliyor… Onun tercih ettiği mevzuat çeşidi olduğu sürece. Altman “yapay zekanın düzenlenmesinin gerekli olduğunu” fakat bu çeşit bir düzenlemenin halkın geniş erişimi karşısında uygunca dengelenmesi gerektiğini söylüyor. Tabir sırasında Altman, eserleri piyasaya sürülmeden önce test edebilecek yeni güvenlik gerekliliklerini takip etmelerini önerdi. Altman, yapay zeka geliştiricileri için yeni test ve lisanslama gerekliliklerinin rekabet için eşit bir oyun alanı oluşturmaya yardımcı olabileceğini öne sürdü.

Altman, AI’ın yararlarının “risklerden daha ağır bastığına” hala inandığını söylerken “Hükümetlerin düzenleyici müdahalesinin çok değerli olacağını düşünüyoruz” dedi. Altman, düzenlemelerin öncelikle veri kapalılığı, algoritmik önyargı ve yapay zekanın savaşta kullanımı üzere alanlara odaklanması gerektiğini söyledi.

Yapay zeka işleri etkileyecek

Altman, eserlerinin ve öteki yapay zeka hizmetlerinin “işler üzerinde değerli bir etkisi” olacağına inandığını söyledi lakin bunun tam olarak nasıl gerçekleşeceğinin bilinmeyen olduğunu belirtti. Şimdilik, OpenAI’nin en son büyük lisan modeli olan GTP-4‘ün ve başka yapay zeka sistemlerinin vazifeleri tamamlamada eksiksiz olduğunu lakin tam işleri tamamlamada o kadar uzman olmadığını söyleyen Altman, “Bunun öbür tarafında çok daha büyük işler olacağına inanıyorum” dedi.

Yapay zeka ajansı?

Oturum sırasında Altman, yapay zeka uzmanlarından oluşan yeni bir devlet kurumu fikrine olumlu baktığını belirtti. AI uzmanlarından oluşan bu varsayımsal ajans, teknolojinin gelişimini izlemek ve kullanımıyla ilgili standartları belirlemekle görevli olacak.

Bu yeni kurum hem AI şirketlerine işletme lisansı verebilecek hem de şirketin standartları ihlal etmesi halinde bu lisansları geri alabilecek. Salondaki öbür değerli isimler ise mahallî AI kurumlarının yanında milletlerarası kuruluşlara da gereksinim olduğunu söyledi. Bu temelinde yeni bir fikir değil. Bir OpenAI çalışanı Yapay Zeka Güvenliği ve Altyapı Güvenliği Ofisi yahut olarak isimlendirilebilecek bir ABD yapay zeka lisanslama ajansının kurulmasını bir müddet evvel önermişti. Öte yandan bu tıp görüşmelerin nihayetinde yasal düzenlemelerle sonuçlanacağını da belirtelim.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar