Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaMobilABD'nin geri adımı Çin'i ziyadesiyle rahatlattı

ABD’nin geri adımı Çin’i ziyadesiyle rahatlattı

ABD hükümeti, Samsung ve SK hynix’in Çin’deki fabrikalarına ekipman tedarik etmek için ek lisans almalarını gerektirecek olan ihracat denetimlerini kaldırmaya karar verdi. Güney Kore başkanlık ofisinin Salı günü açıkladığı bu karar, Çin’e milyarlarca dolar yatırım yapmış olan bu iki Güney Koreli çip üreticisi için büyük bir zaferdir.

2022 Ekim’de ABD hükümeti, Çin’in ileri yarı iletken teknolojisine erişimini engellemek emeliyle ihracat denetimini yürürlüğe sokmuştu. Lakin, bu denetimler, küresel yarı iletken tedarik zincirine ziyan vereceğini ve ABD ile müttefikleri ortasındaki bağlara ziyan vereceğini savunan Güney Kore hükümeti ve iş dünyası tarafından güçlü bir halde karşılandı.

ABD’nin geri adımı Çin’i ziyadesiyle rahatlattı

Yeni muahede kapsamında Samsung ve SK hynix, Çin’deki fabrikaları için ekipman ithal ederken ABD hükümetinden ek lisans almak zorunda kalmayacak. Muahede çabucak yürürlüğe girdi. Samsung ismine yapılan bir açıklamada, “ABD hükümetinin bu kararına minnettarız. Bu, Çin’deki fabrikalarımıza yatırım yapmamıza ve Çin pazarındaki yarı iletken talebini karşılamamıza imkan tanıyacak.” dedi.

SK hynix da kararı memnuniyetle karşıladı ve “Bu, Çin pazarındaki rekabetçiliğimizi güçlendirmemize ve mahallî iktisada katkıda bulunmamıza yardımcı olacak.” tabirini kullandı. Samsung ve SK hynix için bu karar, Çin’deki varlıklarını genişletme uğraşlarında büyük bir adım öne geçmeleri manasına geliyor.

Bu iki şirket, akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve sunucular dahil olmak üzere birçok elektronik aygıtta kullanılan bellek çiplerinin büyük tedarikçileridir. Ayrıyeten, bu karar, ihracat denetimlerini hafifletmesi için ABD’ye lobi yapan Güney Kore hükümeti için de bir zaferdir. Hükümet, denetimlerin ağır bir halde yarı iletken sanayisine dayanan Güney Kore iktisadına ziyan vereceğini savunmuştur.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar