Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaBilimAmazon fırlatma için geri sayıma geçti! Heyecan dorukta!

Amazon fırlatma için geri sayıma geçti! Heyecan dorukta!

Kuiper Projesi, Amazon’un SpaceX’in Starlink hizmetine bir yanıt. Şu anda planlar, klasik sağlayıcıların ulaşamadığı çok uzak yerlere bile internet kontağı sağlayabilecek bir takımyıldız oluşturmak için önümüzdeki altı yıl içinde 3.200 uydunun fırlatılmasını içeriyor.

KuiperSat-1 ve KuiperSat-2, Amazon uydularının birinci versiyonları olup şirkete kıymetli bir öğrenme fırsatı sağlayacak. Şirketin, halihazırda laboratuvardan toplanmış bilgilere gerçek dünyadan kıymetli datalar ekleyecek bir dizi test yürütmesine imkan tanıyacaklar. Protoflight uyduların Kuiper’in yer tabanlı ağına ve müşteri terminallerine olan irtibatını test edeceğinden, Project Kuiper’in yer grubu birebir vakitte ağın nasıl performans gösterdiğini gözlemleme talihine da sahip olacak. Ayrıyeten daha sonraki uyduların fırlatma operasyonları için de deneme vazifesi görecek.

Amazon fırlatma için geri sayıma geçti! Heyecan dorukta!

Amazon daha evvel birinci iki Kuiper uydusunu ULA Vulcan Centaur roketinin üzerinde uzaya gönderme niyetini açıklamıştı. Lakin ULA, yeni roketin geliştirilmesinde gecikmelerle karşılaştı ve uydular bunun yerine Atlas V’in üzerinde uzaya gönderilecek. ULA, uyduları 311 mil yüksekliğe yerleştirecek ve akabinde Kuiper grubu gemideki sistemleri test etmeye başlayacak ve tüm elektronik aksamın çalıştığını doğrulayacak, birinci teması kuracak ve uyduların güneş panellerini yerleştirecek. Bundan sonra takım, ağı test etmek için bilgileri ileri geri gönderecektir. Amazon, vazifenin sonunda her iki uydunun da yörüngesinden çıkacağını söylüyor.

Şirket, birinci üretim uydularını 2024’ün birinci yarısında konuşlandırmanın ve tıpkı yılın sonlarında ticari tüketicilerle beta testine başlamanın yolunda olduğunu açıkladı. Muhtemelen bu lansmandan öğrendiklerine bağlı olarak planlarında değişiklik yapabilir. ULA, aktifliği 6 Ekim’de saat 14:00’de başlayacak formda canlı olarak yayınlayacak.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar