Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaMobilAndroid Telefonlar, Araç Kamerasına Dönüştürülebilecek

Android Telefonlar, Araç Kamerasına Dönüştürülebilecek

Trafik kazalarında hakkınızı korumakta en büyük koz olan araç içi kameralar, günümüzde binlerce TL’ye kadar geniş bir fiyat bandında satılıyor. Peki, neden telefonlarımızı araç kamerası olarak kullanamıyoruz?

Tabii bu sorunun pek çok cevabı var. Depolama alanı, kameranın ısınması, telefonu kullanamamak… Bu ihtimal, en sonunda Google’ın aklına geldi. Google’ın, Android işletim sisteminde araç içi kamera özelliği üzerinde çalıştığı görüldü. Özellikten ilk ekran görüntüleri de geldi.

Google’ın araç içi kamera özelliği:

Şinasi Kaya: Android Telefonlar, Araç Kamerasına Dönüştürülebilecek 1

9to5Google tarafından paylaşılan ekran görüntülerinde özellik, Pixel telefonlarda bulunan ‘Kişisel Güvenlik’ uygulaması bünyesinde gözüktü. Ayrıca özellik hakkında sevindiren detaylar da yer aldı.

Özelliğin kurulum sayfası, kritik bilgilere de ev sahipliği yapıyor. Buradaki bilgilere göre kullanıcılar, telefonlarının mikrofonuyla ortam sesini de kaydetme imkânına sahip olacak. Ayrıca kaydedilen tüm videolar, kaplanacak yerin en düşük seviyede olması için optimize edilecek.

Şinasi Kaya: Android Telefonlar, Araç Kamerasına Dönüştürülebilecek 3

Google’ın araç içi kamera özelliği, 24 saat boyunca kayıt yapabilecek, üç gün sonra yapılan kayıtları otomatik olarak sırayla silecek. Ayrıca kayıt, elle başlatılmaması için “cihaz X cihazına Bluetooth ile bağlanınca başla” gibi komutlar da ayarlanabilecek.

Telefonlar için zaten üçüncü taraf araç içi kamera uygulamaları var, Google’ın farkı ne?

Bugüne kadar yayınlanan pek çok uygulama, yüksek çözünürlüklü kayıtların iyi şekilde sıkıştırılmasını ve dolayısıyla az yer kaplamasını başaramıyordu. Google’ın en temel farkı, 24 saatlik kayıtlar alabilmek ve bunu fazla depolama alanı harcamadan kaydedebilmek.

Öte yandan birkaç dakika kameramızı açık tuttuğumuzda telefonlarımızın ısındığı da bir gerçek. Google’ın buna karşı nasıl bir önlem alacağı bilinmiyor.

Yeni özelliğin hangi Android sürümüne sahip telefonlar için kullanıma sunulacağı da bilinmiyor.

Kaynak:  Webtekno

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar