Perşembe, Şubat 29, 2024
Ana SayfaMobilApple Çin'de üzülürken ABD'de gülüyor!

Apple Çin’de üzülürken ABD’de gülüyor!

ABD ile Çin ortasında resmi bir uyuşmazlık olmasa da, bu iki ülke ticaret ve teknoloji alanında birbiriyle daima bir rekabet içerisinde. Bu rekabet, iki ülkenin halkını da etkiliyor üzere görünüyor. Son araştırmalar, iPhone 15 satışlarının Çin’de düştüğünü, lakin ABD’de arttığını gösteriyor. Pekala, bu durumu neyin etkilediğine bir göz atalım.

Çin, nüfusu ve artan ekonomik alım gücü ile dünyanın en büyük akıllı telefon pazarlarından biri. Bu nedenle, birçok teknoloji şirketi için epeyce cazip bir pazar. Apple da bu şirketler ortasında. Fakat ABD ile Çin ortasındaki tansiyon ve global ekonomik kriz, bu iş ilgisini olumsuz etkiliyor. Çin’de iPhone 15 serisinin satışları, iPhone 14 serisi ile karşılaştırıldığında birinci 17 gün içinde yüzde 4,5 oranında azaldı. Bu durum, Çin’in zorlanan iktisadı, Huawei üzere mahallî rakiplerin yükselmesi ve ABD ile Çin ortasındaki devam eden politik tansiyonların bir sonucu olabilir.

Apple Çin’de üzülürken ABD’de gülüyor!

Öte yandan, ABD’deki iPhone 15 satışları, iPhone 14’e nazaran birinci 9 günde iki haneli oranda artış gösterdi. Bu artışın sebepleri ortasında, ABD’nin güçlü iktisadı, iPhone markasının popülerliği ve güçlü mahallî akıllı telefon rakiplerinin olmaması bulunabilir.

Elbette, Çin ve ABD’deki bu erken satış eğilimlerinin devam edip etmeyeceğini söylemek için şimdi çok erken. Lakin şu ana kadar elde edilen datalara nazaran, Apple’ın Çin pazarında birtakım zorluklarla karşılaştığını, ama ABD işlerinin güçlü olduğunu söyleyebiliriz.

Bu bilgiler ışığında, iPhone 15’in satış sayıları, hem politik hem de ekonomik faktörlerin bir sonucu olarak şekilleniyor üzere görünüyor. Lakin, bu eğilimlerin ilerleyen devirlerde nasıl değişeceğini vakit gösterecek.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar