Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaMobilApple darbe üzerine darbe yiyor! Yolun sonu gelmiş olabilir

Apple darbe üzerine darbe yiyor! Yolun sonu gelmiş olabilir

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan ve neredeyse dünyanın en ücra köşelerinde dahi marka bilinirliği bulunan Apple bile, sıra yasaların uygulanmasına gelince diğer küçük ölçekli şirketlerle aynı şekilde değerlendiriliyor. Bunun en net örneğini, geçtiğimiz günlerde Avrupa Birliği tarafından alınan USB Type-C kararında görmüştük.

Buna göre, birlik içerisinde belli bir tarihten sonra yalnızca USB Type-C portuna sahip akıllı telefonların satışına izin verileceği yönünde alınan karar, onaylanarak resmen yasalaştı. Bununla birlikte zaten Android işletim sistemini kullanana akıllı telefonların %99’unda Type-C portunun bulunduğu düşünüldüğünde, söz konusu yasanın muhatabının doğrudan Apple olduğu bir gerçek.

Apple darbe üzerine darbe yiyor! Yolun sonu gelmiş olabilir

Ancak bir İngiliz ata sözünün söylediği gibi, hiçbir felaket yalnız gelmiyor ve Apple’da şimdilerde bu gerçekle yüzleşmek üzere. Latin Amerika’nın önemli pazarlarından biri olan Brezilya’da, Avrupa Birliği kararının bir benzerini aldı ve ülkede yalnızca USB Type-C port girişine sahip akıllı telefonların kullanılmasına yönelik girişimlere başladı.

Eğer söz konusu kanun tasarısı onaylanırsa, 1 Temmuz 2024 tarihinden itibaren bu ülke sınırları içerisinde Lightning portuna sahip iPhone modelleri satılamayacak. Öte yandan bu konuda Avrupa Birliği kadar katı kurallar koymayan Brezilya hükümeti, söz konusu yasağı sadece akıllı telefonlarla sınırlı tuttu. Yani bir diğer ifadeyle başta tablet ve diz üstü bilgisayarlar olmak üzere diğer cihazları bu uygulamanın dışında bıraktı.

Kaynak:  Teknolojioku

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar