Pazar, Aralık 10, 2023
Ana SayfaMobilApple Fransa yüzünden geri adım atmak zorunda kaldı

Apple Fransa yüzünden geri adım atmak zorunda kaldı

Fransa, ülkenin radyasyon gözlemcisinin (ANFR) tavsiyesi üzerine akıllı telefon satışını durdurdu lakin Cupertino savları reddediyor ve sorumluluğu Avrupa ülkesinin test protokollerine yüklüyor üzere görünüyor.

Bu emelle Apple, bunun bir güvenlik sorunu olmadığını yineledi ve telefonun global radyasyon standartlarıyla uyumlu olarak birçok milletlerarası kuruluş tarafından onaylandığını belirtti. Yazılım güncellemesi, bir donanım sorunu olacağından radyasyon seviyelerini ayarlamayacak fakat “Fransız düzenleyiciler tarafından kullanılan protokole ahenk sağlayacak.” O denli görünüyor ki Apple, yazılım yamasının iPhone 12’lerin gelecekteki radyasyon testlerinden geçmesine müsaade vermek için kâfi olacağını düşünüyor ve “iPhone 12‘nin Fransa’da satışa devam etmesini” sabırsızlıkla beklediğini söylüyor.

Apple Fransa yüzünden geri adım atmak zorunda kaldı

Fransa, düzenlemelerini 2020’de değiştirdi. Muhakkak bir ekipman kullanılarak radyasyon düzeylerini ve beden tarafından emilen radyo frekansı gücü oranını test ederken, eller üzere ekstremitelerin de dikkate alınması eklendi. Buna Özgül Soğurma Oranı (SAR) ismi veriliyor. Ülkede yakın vakitte başlatılan SAR testleri sırasında düzenleyiciler, iPhone 12’lerin gövdesi göz önüne alındığında testi muvaffakiyetle geçmesine karşın telefonu tutarken olağan güç emme düzeylerini aştığını tespit etti.

Fransa, Apple’ın yazılım düzeltmesinin kâfi olması gerektiğini ve bir Fransız basın bülteninde lisana getirilen halde, yazılım gelir gelmez testlere devam edeceklerini söylüyor. Bu ortada şirket, gücünü üç yıllık iPhone 12‘den iPhone 15’e odaklıyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar