Pazar, Aralık 3, 2023
Ana SayfaSosyal MedyaTikTok yeniden büyük bir para cezasına çarptırıldı!

TikTok yeniden büyük bir para cezasına çarptırıldı!

Düzenleyici, kararıyla birlikte toplumsal ağa 345 milyon euro para cezası verdiğini de açıkladı. TikTok’un genel merkezinin bulunduğu ve birinci data merkezinin bulunduğu düzenleyici kurum olan İrlanda Bilgi Müdafaa Komitesi, TikTok’un 31 Temmuz ile 31 Aralık 2020 tarihleri ortasında 13 ila 17 yaş ortasındaki kullanıcılara yönelik kapalılık müdafaa yükümlülüklerine uyup uymadığını araştırdı.

Düzenleyici, TikTok’un çocuk kullanıcıların (veya üstte belirtilen yaş aralığına giren kullanıcıların) profillerini varsayılan olarak herkese açık olarak ayarladığını tespit ettiğini söyledi. Bu, bilhassa yayınladıkları görüntüler varsayılan olarak herkese açık olduğundan ve herkesin yorum yapabileceğinden, bilgilerine kolay kolay erişilebileceği manasına geliyor. Dahası TikTok, Duet ve Stitch’in kendi hesapları için özellikleri etkinleştirmesini sağlamadı, böylelikle herkes görüntülerinin bir kısmını alıp yeni görüntüler oluşturabildi.

Ayrıca düzenleyici, TikTok’un çocuk kullanıcıların hesaplarının yetişkin kullanıcılarla eşleştirilmesine, kelam konusu kişinin ebeveyni yahut vasisi olup olmadığını doğrulamadan müsaade verdiğini tespit etti. Hatta bu özelliğin reşit olmayan kullanıcılar için mevcut olmaması gerektiğinde, yetişkin kullanıcının her ikisi için de direkt mesajlaşmayı etkinleştirmesine bile müsaade verildi.

TikTok tekrar büyük bir para cezasına çarptırıldı!

Birleşik Krallık Bilgi Komiserliği Ofisi (ICO), bu yılın başında TikTok’a çocukların bilgilerini berbata kullandığı gerekçesiyle 12,7 milyon pound para cezası vermişti. Kesin olarak söylemek gerekirse, hizmetin 1,4 milyon Birleşik Krallık’taki çocuğun 13 yaşın altındayken bile kaydolmasına müsaade verdiğini tespit etti. İrlanda Data Müdafaa Komitesi, TikTok’un 13 yaşın altındaki çocukların imza atmasına müsaade verme konusunda GDPR kurallarını ihlal edip etmediğini belirlemedi.

Ancak TikTok’un uygun tedbirleri uygulamaması ve yaşları ne olursa olsun ve 12 yaş ve altı çocuklar da dahil olmak üzere herkesin platformundaki içeriği görüntülemesine müsaade vermemesi nedeniyle GDPR’yi ihlal ettiği tespit edildi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar