Cumartesi, Nisan 20, 2024
Ana SayfaMobilApple, iOS ve iPadOS için güncelleme takviyesi çalışmalarına başladı

Apple, iOS ve iPadOS için güncelleme takviyesi çalışmalarına başladı

Birkaç teknoloji devi ortasında en büyüklerden biri olan Apple, kullanıcılarına eşsiz bir müşteri hizmeti sunmaktadır. Bu itina, son vakitlerde iOS ve iPadOS işletim sistemlerinde ortaya çıkan önemli bir güvenlik açığına süratlice karşılık veren şirket tarafından net bir formda görülebiliyor. Apple, Safari tarayıcısının kullandığı WebKit ismi verilen tarayıcı motorunda etkin olarak sömürülen bir zafiyeti çözmek için iOS 16.5.1 ve iPadOS 16.5.1 isimlerinde Süratli Güvenlik Karşılığı güncellemelerini yayımladı. Bu nedenle, kullanıcıların aygıtlarını korumak için bu güncellemeleri çabucak yüklemeleri hayati kıymet taşıyor.

Yeni sürüm, 21 Haziran’da çıkan güncellemeyle gelen sıkıntıları çözmeyi amaçlıyor. Güncellemeyi yüklemek için kullanıcıların tipik bir güncelleme sürecini takip etmeleri gerekiyor. Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme yolunu izleyerek güncellemeyi yükleyebilirler. Tüm yükleme süreci birkaç dakika alacak ve akabinde aygıt yine başlayacak.

Apple, iOS ve iPadOS için güncelleme dayanağı çalışmalarına başladı

iOS 16.5.1 (a) ve iPadOS 16.5.1 (a) olarak listelenen bu güncellemeler, evvelki sürümlerdeki meseleleri çözmeye yönelik başka sürümler olduğunu gösteriyor. Apple, WebKit kusurunun, hedeflenen aygıtlarda web içeriğini işleyerek saldırganların keyfi kodları çalıştırmalarına imkan tanıyabileceğini kabul ediyor. Zafiyetin etkin olarak sömürüldüğüne dair bir rapor olduğunu biliyoruz, lakin rastgele bir ferdî datanın bu durumdan etkilenip etkilenmediği şimdi meçhul.

iOS ve iPadOS’a ek olarak, macOS Ventura 13.4.1’i kullanan Mac kullanıcıları da birebir Safari tarayıcı zafiyetini gidermek için bir Hızlı Güvenlik Karşılığı güncellemesi alıyor. Mac’te güncellemeyi yüklemek için kullanıcıların Apple menüsüne gitmeleri, Sistem Ayarları’nı seçmeleri, Genel’i tıklamaları ve akabinde Yazılım Güncelleme’ye gitmeleri gerekiyor.

Apple’ın bu proaktif yaklaşımı, kritik güvenlik zafiyetlerinin süratlice ele alınmasını sağlıyor, böylelikle kullanıcı bilgilerinin korunmasını ve aygıtlarının genel güvenliğinin sürdürülmesini sağlıyor. Kullanıcıların, WebKit zafiyeti ile ilgili muhtemel riskleri azaltmak için bu güncellemeleri yüklemeyi öncelikli hale getirmeleri şiddetle tavsiye edilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar