Çarşamba, Haziran 26, 2024
Ana SayfaMobilApple, TSMC 3nm Üretim Kapasitesinin %90’ını 2023 İçin Rezerve Etti

Apple, TSMC 3nm Üretim Kapasitesinin %90’ını 2023 İçin Rezerve Etti

Apple, gelecek iPhone, Mac ve iPad modelleri için TSMC’nin birinci kuşak 3nm kapasitesinin yaklaşık %90’ını rezerve etti. Yaklaşan iPhone 15 Pro modellerinde TSMC’nin N3B olarak da bilinen birinci jenerasyon 3nm sürecine dayanan birinci çipi olan A17 Bionic işlemcisinin yer alması bekleniyor.

Apple 3nm çip teknolojisi ile A16 Bionic çipin üretiminde kullanılan 4nm’ye kıyasla %35 güç verimliliği güzelleştirmesi ve %15 daha fazla performans sağlandığı belirtilmiş. The Information‘a nazaran 3nm süreci üzerine inşa edilen gelecekteki Apple Silicon çipleri 40 adede kadar süreç çekirdeğini destekleyecek dört adede kadar kalıba sahip olacak.

M2 çipi 10 çekirdekli bir CPU’ya, M2 Pro ve Max ise 12 çekirdekli CPU’lara sahip. Münasebetiyle 3nm çok çekirdekli performansı kıymetli ölçüde artırabilir. 3nm’nin Apple’ın çiplerine 2020’den bu yana en büyük performans ve verimlilik sıçramasını sağlayacağını düşünüyoruz. Pekala siz Apple 3nm çip teknolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar