Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaMobilApple, Tüm Cihazları İçin Acil Güncelleme Yayınladı

Apple, Tüm Cihazları İçin Acil Güncelleme Yayınladı

Apple, son yayınladığı işletim sistemi güncellemeleri için bugün acil yamalar yayınladı. ‘Hızlı Güvenlik Yanıtı’ olarak yayınlanan yamalar, iPhone, iPad ve MacBook’larda tespit edilen kritik güvenlik açıklarını kapattı.

Apple, söz konusu güvenlik açıklamalarını açık bir şekilde paylaşmasa da şirketin son ‘Hızlı Güvenlik Yanıtları’ notlarında şu şekilde açıklanıyordu:

Hızlı Güvenlik Yanıtları nedir?

Ulaş Utku Bozdoğan: Apple, Tüm Cihazları İçin Acil Güncelleme Yayınladı 1

“Bu Hızlı Güvenlik Yanıtı, önemli güvenlik düzeltmeleri sunar ve tüm kullanıcılara önerilir.”

Apple, ilk kez hızlı güvenlik güncellemesi yayınladı

Apple’ın bu Hızlı Güvenlik Yanıtları, iOS 16.4.1, iPadOS 16.4.1 ve macOS 13.3.1 için yayınlandı. Güncellemeyle birlikte işletim sistemlerinin sürüm adlarının sonuna “(a)” ibaresi eklendi.

Ancak güncelleme pek de sağlıklı çıkamadı…

Apple’ın güvenlik güncellemesi yayınlanırken birçok kullanıcıda sorun yaşandı. Güncellemeler indirilebilse de bazı kullanıcılar, güncellemeyi cihazlarına kuramadı. Özellikle iPhone’larda cihazın internete bağlı olmadığı hatası gözüküyordu.

Peki, Apple neden böyle bir güncelleme yayınladı?

Apple, güncellemenin gerekçesini paylaşmamış olsa da geçtiğimiz ay Citizen Lab, cihazlardaki “Kilit Modu”nda kritik bir güvenlik açığı olduğunu tespit etmişti. Söz konusu güvenlik açığı nedeniyle Apple’ın akıllı ev platformu HokeKit’in saldırılara imkân sunduğu kaydedilmişti.

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar