Perşembe, Şubat 29, 2024
Ana SayfaMobilApple yıllar sonra birinci kere geriledi, pekala hatalısı Huawei olabilir mi?

Apple yıllar sonra birinci kere geriledi, pekala hatalısı Huawei olabilir mi?

iPhone 15‘in Çin pazarındaki birinci çıkışı, evvelki yıla nazaran satışlarda %4,5’lik bir düşüşle Apple için kaygılar yaratıyor. Bu durum, Apple’ın borsa öncesi pay pahasında %1,5’lik bir düşüşe neden oldu. Counterpoint’in son bilgilerine nazaran bu durum gözlemlendi.

Shenzhen’in Huaqiangbei bölgesindeki iç kaynaklar, iPhone 15 serisi için talep eksikliği konusunda ikazda bulunuyordu. Önemli bir envanterin satılmadan kaldığını ve pek az kişinin satın alma için ivedi etmediğini belirtiyorlardı. Üçüncü taraf kaynaklar, iPhone 15 ve 15 Plus’ın lansman fiyatlarının altına düştüğünü gösteriyor.

Huawei’nin amiral gemisi akıllı telefonlarının yine doğuşu, bilhassa Mate60 serisi, Apple’ın karşısına önemli bir rekabet koydu. Huawei’nin satışları istikrarlı bir biçimde büyüyor ve şirket 2024 yılında 60 ila 70 milyon akıllı telefon sevkiyatı yapmayı planlıyor. Bu, 2022’deki 30 milyonluk satışa kıyasla büyük bir artış.

Apple yıllar sonra birinci sefer geriledi, pekala hatalısı Huawei olabilir mi?

Ayrıca, iPhone 15 serisi piyasaya sürüldüğünden bu yana çeşitli problemlerle karşılaştı. iPhone 15 Pro serisinde bilhassa çok ısınma ve ekran yanma problemleri mevcut. Kullanıcılar, ağır vazifeler sırasında çok ısınma ve Instagram ve Uber üzere uygulamalarla ilgili yazılım sıkıntılarından şikayetçi. Apple bu meselelere kimi yazılım güncellemeleri ile tahlil sunsa da, kullanıcı ve teknoloji topluluğunda tasalar devam ediyor.

ABD pazarında iPhone 15 satışları da parlak görünmüyor. Özel bir yıllık anket, birçok Apple müşterisinin eski telefonlarına tutunduğunu ve yeni iPhone 15’e yükseltme yapmadığını gösteriyor. Bu, önümüzdeki yıl satışların durağan olabileceği manasına geliyor.

Ancak iPhone satışlarındaki düşüşe karşın, tüketicilerin Pro Max üzere daha yüksek fiyatlı modellere olan tercihi nedeniyle Apple’ın gelirinde bir artış görebiliriz. Pro Max modelinin başlangıç fiyatı 1199$ olarak belirlenmişti.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar