Pazar, Mayıs 26, 2024
Ana SayfaMobilApple’ın başı dertte! iPhone yavaşlatma davaları bitmiyor!

Apple’ın başı dertte! iPhone yavaşlatma davaları bitmiyor!

Apple, geçtiğimiz yıllarda iPhone 6 ve iPhone 7 modellerine bilerek yavaşlatma yazılımı eklediği itirafında bulunmuştu. Bu durumun akabinde şirket, Fransa’da 25 milyon Euro cezaya çarptırılmış, ABD’de ise 500 milyon dolar ödeyerek mutabakat yoluna gitmişti. Lakin artık de İngiltere’de Apple’a yeni bir dava açılıyor. Bu defa şirketin kusurlu pilleri gizlemek için aygıtların performansını düşürdüğü tezleri gündemde.

İngiltere’deki dava, iPhone kullanıcılarından oluşan bir küme tarafından açıldı. Bu küme, Apple’ın iPhone 6S modellerindeki pil meselelerini gizlemek için aygıtların performansını düşürdüğünü argüman ediyor. Küme, bu süreç nedeniyle kullanıcıların yeni bir iPhone satın almak zorunda kaldığını ve bu durumun tüketici haklarının ihlali olduğunu savunuyor.

Apple’ın başı dertte! iPhone yavaşlatma davaları bitmiyor!

Apple ise bu savları reddediyor ve yalnızca az sayıda iPhone 6S modelinde pil arızası olduğunu belirtiyor. Şirket, az sayıdaki sıkıntılı telefonlar için fiyatsız pil değişimi yaptıklarını da ekliyor ve bu hususta sorumlu davrandıklarını sav ediyor.

Bu dava, Apple’ın geçmişteki benzeri meseleleri nedeniyle karşılaştığı yasal problemlerin bir yenisini oluşturuyor. Şirket, geçmişteki davalar nedeniyle değerli ölçüde para cezasına çarptırılmıştı ve emsal bir durumla müsabakası halinde yeniden ağır cezalarla karşılaşabilir.

Apple’ın bu çeşit sıkıntıların önüne geçmek için daha şeffaf bir irtibat siyaseti benimsemesi ve tüketicilerin haklarına daha fazla hürmet göstermesi gerekiyor. Şirketin bu meseleleri çözmek için daha tesirli bir yaklaşım benimsemesi, hem müşterileri hem de yasal düzenleyicileri tatmin edebilir ve Apple’ın prestijini müdafaasına yardımcı olabilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar