Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaMobilApple'ın emeli Google'ın yerine kendi arama motorunu getirmek olabilir

Apple’ın emeli Google’ın yerine kendi arama motorunu getirmek olabilir

Arama motorları ortasında Google, en tanınan tercih olmaya devam ediyor ve en yaygın olarak kullanılan arama motorudur. Milyarlarca aygıt, Apple tarafından üretilenler de dahil olmak üzere Google Arama’yı varsayılan arama motoru olarak kullanıyor. Lakin Apple, eserlerinde üçüncü taraf teknolojileri kullanma konusunda pek istekli değil. Aslında Cupertino merkezli şirket, aygıtlarında tercih edilen seçenek olarak Google’ı değiştirebilecek kendi arama motorunu geliştirmek için ağır bir biçimde çalışıyor.

Bloomberg’den Mark Gurman’ın raporlarına nazaran, Apple “yıllardır arama teknolojisi üzerinde çalışmalar yapıyor”. Rapor, iPhone üreticisinin hala kat etmesi gereken uzun bir yolu olduğunu belirtiyor, lakin dahili arama teknolojisi eksiksiz bir duruma gelirse, Apple kullanıcıları Google ile karşılaştırıldığında daha entegre ve özel bir tahlilin tadını çıkaracak.

Apple, kimi uygulamalarında arama teknolojisini aslında test ediyor. Apple’ın arama eforları, kullanıcılara aygıtlarındaki şeyleri bulmalarına yardımcı olan Spotlight’ta açıkça görülebilir.

Apple’ın maksadı Google’ın yerine kendi arama motorunu getirmek olabilir

“Birkaç iOS ve macOS sürümü evvel, Apple bu araca web arama sonuçları eklemeye başladı. Kullanıcıları direkt sorularına karşılık verebilecek sitelere yönlendirdi. Vakitle bu sonuçlar, ya Microsoft’un Bing’ini ya da Alphabet’in Google’ını kullandı. Siri de web sonuçları sunmak için bu teknolojiyi kullanıyor” diye belirtiyor Bloomberg raporu.

Apple’ın arama teknolojisine olan ilgisi, Bing arama motorunu satın almak için Microsoft ile söylentilere nazaran görüşmeler yapmasıyla da kanıtlanmıştır. Cupertino şirketi satın almayı gerçekleştirmedi, fakat bu keşif maksatlı görüşmeler, şirketin bu bahisteki ilgisini doğruladı.

Eğer Apple eserlerinde Google’ı değiştirirse, sonuncusu gelirinde değerli bir düşüş görecektir. Sonuçta, Mountain View şirketinin arama teknolojilerini kullanan milyarlarca Apple eseri, iPhone’lar, iPad’ler ve MacBook’lar bulunmaktadır. Farklı bir halde, Bloomberg, Apple’ın Google’ın arama reklam gelirlerinden bir kesim aldığını ve bu komitenin son yıllarda yılda yaklaşık 8 milyar dolar getirdiğini belirtiyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar