Pazar, Nisan 21, 2024
Ana SayfaMobilApple'ın Phone 14 modellerinde kullanacağı OLED ekranların hepsi birebir olmayacak

Apple’ın Phone 14 modellerinde kullanacağı OLED ekranların hepsi birebir olmayacak

Sektör kaynaklarına göre Samsung Display, iPhone 14 serisi için Apple’ın ana OLED tedarikçilerinden biri. Ama yeni bir rapora göre Samsung, farklı iPhone 14 modelleri için farklı kalitelerde OLED ekran sağlayacak. Böylece Apple’ın iPhone 14 üretim maliyetlerini düşürmesine yardımcı olacak.

Samsung Display’in dört iPhone 14 modeli için OLED paneller sağlayacağı zaten tahmin ediliyordu. Ancak her iPhone 14 modelinde kullanılan OLED teknolojisi tam olarak aynı olmayacak. The Elec tarafından alıntılanan endüstri kaynaklarına göre Samsung, daha düşük seviyeli iPhone 14 modellerinde önceki nesil OLED’den bile daha düşük kaliteli malzemeleri kullanacak. En gelişmiş malzemelerini ise en üst seviye iPhone 14 modelleri için sunacak.

Daha teknik bir ifadeyle, Samsung Display, Apple’a M11 ve M12 malzeme setleri kullanılarak geliştirilen OLED panelleri tedarik edecek. M11 setini temel alan paneller bir LTPS arka paneline sahip ve 6.1 inç ve 6.7 inç iPhone 14 modelleri tarafından kullanılacak.

Apple’ın üst seviye iPhone 14 modelleri (Pro ve Pro Max), Samsung Display tarafından yeni M12 malzeme seti kullanılarak üretilen LTPO arka panelli OLED panelleri kullanacak. Aynı M12 malzeme setinin Samsung Galaxy Z Fold 4 ve Galaxy Z Flip 4 için de kullanıldığı söyleniyor.

Sektör gözlemcileri toplamda Samsung Display’in Apple’a iPhone 14 serisi için yaklaşık 80 milyon OLED panel tedarik edeceğini tahmin ediyor.

Kaynak:  Chip

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar