Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaOyunAvrupa Birliği, Microsoft’un Activision Blizzard Satın Alımını Onayladı

Avrupa Birliği, Microsoft’un Activision Blizzard Satın Alımını Onayladı

Avrupa Birliği’nin düzenleyici organı olan Avrupa Komitesi, Microsoft’un Activision Blizzard’ı 69 milyar dolara satın alma planını onayladı. Öte yandan bu onay birtakım kaidelere bağlanmış durumda.

Avrupa Komisyonu’nun basın açıklaması, mutabakatın Avrupa Birliği’ndeki konsol oyun rekabetinde sıkıntılara yol açacağına inanmadığını belirtiyor. Öte yandan, Avrupa Komisyonu’nun Microsoft’un bulut oyun planlarıyla ilgili tasaları mevcut. Komite şunları belirtti:

“Potansiyeline karşın, bulut oyun akışı bugün çok sonludur. Komite, Activision oyunlarının popülaritesinin büyümesini destekleyebileceğini tespit etti. Bunun yerine Microsoft, Activision’ın oyunlarını kendi bulut oyun akış hizmeti Game Pass Ultimate’a özel yaparsa ve onları rakip bulut oyun akış sağlayıcılarından alıkoyarsa, oyunların bulut oyun akışı yoluyla dağıtımındaki rekabeti azaltacaktır.”

Microsoft, onayları için Avrupa Komisyonu’na iki tahlil yolu sundu:

  • Avrupa Ekonomik Alanı’ndaki tüketicilere, istedikleri rastgele bir bulut oyun akışı hizmeti aracılığıyla, lisansına sahip oldukları tüm mevcut ve gelecekteki Activision Blizzard PC ve konsol oyunlarını izlemelerine imkan tanıyan fiyatsız bir lisans.
  • Avrupa Ekonomik Alanı tabanlı oyuncuların rastgele bir Activision Blizzard PC ve konsol oyununu oynatmasına müsaade vermek için bulut oyun akış hizmeti sağlayıcılarına karşılık gelen fiyatsız bir lisans.

Avrupa Kurulu, Microsoft’un bu çarelerinin “Activision oyunlarını daha küçük AB oyuncuları da dahil olmak üzere yeni platformlara ve eskisinden daha fazla aygıta getirerek rekabet ve tüketiciler için kıymetli yararların kilidini açacağını” kabul etti. Fakat Avrupa Komitesi, “Komisyonun nezareti altında bağımsız bir mütevelli, bunların uygulanmasını izlemekten sorumlu olacak” diyerek Microsoft’un bu vaatleri yerine getirmesini sağlayacak.

Microsoft Lideri Brad Smith, Avrupa Komisyonu’nun kararı hakkında şu açıklamayı yaptı: “Avrupa Kurulu, Microsoft’tan tanınan Activision Blizzard oyunlarını otomatik olarak rakip bulut oyun hizmetlerine lisanslamasını istedi. Bu, global olarak geçerli olacak ve dünya çapında milyonlarca tüketiciye bu oyunları seçtikleri rastgele bir aygıtta oynama yetkisi verecek.”

Avrupa Komisyonu’nun onayı Microsoft için doğal ki yeterli bir haber. Bilhassa de Birleşik Krallık’ın Rekabet ve Piyasa Otoritesi şirketin Nisan ayında Activision Blizzard’ı satın alma atılımını engellediğini unutmamak gerekiyor.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar