Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana SayfaMobilAvusturya, Yeni Telefon ya da Bilgisayar Almak Yerine Elindekini Tamir Ettirene 200...

Avusturya, Yeni Telefon ya da Bilgisayar Almak Yerine Elindekini Tamir Ettirene 200 Dolar Verecek! (Acil Türkiye’de de Yapılsın ACİL)

Bozulan, eskiyen, desteği kesilen elektronik cihazların çevre için ne kadar büyük bir tehlike oluşturduğunu sık sık hatırlatmaya çalışıyoruz. Hatta yakın zamanda paylaştığımız bir haberde, Microsoft’un yalnızca Windows 10’un güncelleme desteğini keserek yüz milyonlarca bilgisayarın çöpe atılmasına neden olabileceğini aktarmıştık.

Avusturya hükümeti, elektronik atık sorununu kökten çözmeyecek olsa da azaltabilecek bir uygulama başlatmış durumda. BBC tarafından paylaşılan bilgilere göre ülke, cep telefonu ve bilgisayar gibi elektronik ürünlerden çamaşır makinesi, kettle gibi ev aletlerine kadar elektronik cihazlarını tamir ettirenlere 200 dolar yardımda bulunacak. Peki uygulama nasıl işliyor ve bu para, nereden geliyor?

Tamir ücretinin yarısı, 3-4 hafta içinde geri ödeniyor

Ulaş Utku Bozdoğan: Avusturya, Yeni Telefon Ya Da Bilgisayar Almak Yerine Elindekini Tamir Ettirene 200 Dolar Verecek! (Acil Türkiye'De De Yapılsın Aci̇l) 1

Tahmin edebileceğiniz gibi Avusturya hükümetinin bir numaralı hedefi, elektronik cihazlarının atılmak yerine yeniden kullanılmasını desteklemek. “Bu değirmenin suyu nereden geliyor?” diyenlerin de merakını giderelim: Avusturya hükümeti, uygulamanın bütçesini koronavirüs zamanı oluşturulan fondan sağlıyor. Yani halktan toplanan para, halka geri iade ediliyor diyebiliriz.

Peki sistem nasıl işliyor? Vatandaşlar öncelikle hükümetin uygulama için açmış olduğu bir siteden makbuz alıyorlar ve tamir işlemi sırasında ücretin tamamını ödüyorlar. Masrafların yaklaşık yarısı, 3-4 haftalık bir süre içerisinde geri ödeniyor.

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar