Perşembe, Temmuz 18, 2024
Ana SayfaMobilLuxshare'in iPhone üretimindeki 300 milyon dolarlık muahedesi

Luxshare’in iPhone üretimindeki 300 milyon dolarlık muahedesi

Apple’ın Çin’deki kıymetli ortaklarından biri olan Luxshare Precision Industry Co, Tayvan merkezli Pegatron Corp tarafından işletilen bir iPhone montaj tesisinde büyük bir pay satın alıyor. Bu 300 milyon dolarlık mutabakat, Luxshare’i elektronik imalat dalında daha güçlü bir oyuncu haline getiriyor.

Bu mutabakat, Luxshare’in Pegatron’un Çin’in Jiangsu eyaletinde, ülkenin en varlıklı bölgelerinden birinde bulunan Kunshan ünitesinde %62,5 pay almasını içeriyor. Taipei merkezli Pegatron, Kunshan yerleşkesinde ve Şanghay’daki bir diğer tesiste iPhone montajı yapmasıyla tanınıyor. Bu stratejik satın alma, Luxshare’e Apple’ın birincil imalat ortağı ve dünyanın en büyük elektronik kontratlı üreticisi olan Foxconn Technology Group ile rekabette daha güçlü bir pozisyon sağlıyor.

Foxconn, resmi ismiyle Hon Hai Precision Industry, tüm iPhone’ların yaklaşık %70’ini, bilhassa Henan eyaletindeki Zhengzhou tesisinde üretiyor. Lakin, Luxshare’in Apple tedarik zinciri içindeki artan varlığı göz gerisi edilemez. Luxshare-ICT olarak da bilinen şirket, iPhone’lar, iPod’lar, Apple Watch’lar ve Vision Pro karışık gerçeklik başlığı dahil olmak üzere çeşitli Apple eserlerini üretiyor.

Luxshare’in iPhone üretimindeki 300 milyon dolarlık anlaşması

Apple’ın CEO’su Tim Cook, yakın vakitte bir Luxshare fabrikasını ziyaret ederek, bilhassa karbon emisyonlarını azaltma konusunda Apple’ın çevresel teşebbüslerini destekleme gayretlerini övdü. Apple’ın Luxshare üzere Çinli tedarikçilerle bağlarını güçlendirmesi, üretim tabanını çeşitlendirme stratejisini ve karmaşık jeopolitik görünümde yolunu bulma eforunu vurguluyor.

Luxshare payları, muahedenin duyurulmasının akabinde değerli bir artış gösterirken, Pegatron’un payları düşüş yaşadı. Tıpkı vakitte, Apple üretim stratejisinde sutil ayarlamalar yaparak, Washington ve Pekin ortasındaki artan gerginlikler ışığında Tayvanlı üreticilere olan bağımlılığını azaltıyor. Şirket, Foxconn ve Pegatron’un yardımıyla Hindistan’daki üretim ayak izini de genişletiyor. Yakın gelecekte şirket için enteresan (ve belirleyici) vakitler olacak üzere görünüyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar