Cuma, Nisan 19, 2024
Ana SayfaYazılımBilgisayar kullanıcılarının gözleri yaşlı: Bir efsane daha tarih oldu

Bilgisayar kullanıcılarının gözleri yaşlı: Bir efsane daha tarih oldu

Microsoft, son 15 yılı boyunca Office uygulamalarının varsayılan fontu olan Calibri’ye veda ettiğini açıkladı. Teknoloji dünyasında yaşanan ilerlemeler ve yüksek çözünürlüklü ekranların hayatımızdaki yerinin artması, Microsoft’un yeni bir yazı tipi arayışına girmesine neden oldu. Gaye, daha keskin, nizamlı ve kusursuz bir yazı tipi oluşturabilmekti. Bu durum, Calibri’nin yerini alacak ülkü bir yazı tipi arayışını başlattı.

Microsoft, bu gaye doğrultusunda Bierstadt, Grandview, Seaford, Skeena ve Tenorite isimli beş yeni yazı tipi oluşturdu. Bu yazı tiplerinden birinin, Microsoft 365’in yeni varsayılan yazı tipi olması planlandı. Fakat, kullanıcı geri bildirimleri göz önünde bulundurularak, Bierstadt fontu, en çok kullanıcı tarafından benimsendi ve Aptos ismiyle anılmaya başlandı.

Ünlü bir yazı tipi dizayncısı olan Steve Matteson tarafından yaratılan Aptos, ismini Santa Cruz, Kaliforniya’da bulunan bir kasabadan alıyor. Bu yazı tipi, tabiatın çeşitliliğini ve kalemin kağıda dokunuşunun verdiği vakitsiz etkiyi yansıtıyor. Aptos, 20. yüzyıl ortası İsviçre tipografisinin özelliklerini taşıyor ve çeşitli yazı kalınlıkları ile farklılaşıyor. Bunun yanı sıra, harflerin sonlarındaki düz kısımlar ve konturlardaki hafif dairesel kareler, okunabilirliği artırıyor.

Bilgisayar kullanıcılarının gözleri yaşlı: Bir efsane daha tarih oldu

Yazı tipinin tasarım süreci, el üretimi zanaatkarlığın korunmasını sağlamak emeliyle kalemi ve kağıdı kullanarak başladı. Bu, analogdan dijital ortama geçişte hiçbir ayrıntının kaybolmamasını sağladı. Aptos’un dizayncısı Steve Matteson, bu yazı tipine biraz sıcaklık ve insanlık dokunuşu eklemeyi hedeflemiştir.

Yeni varsayılan yazı tipi olarak seçilen Aptos, Microsoft’un milyonlarca kullanıcısı tarafından Word, Outlook, PowerPoint ve Excel’de kullanılacak. Lakin, yazı tipi seçimlerinin ferdî tercihlere bağlı olduğunun farkında olan Microsoft, kullanıcılarına seçim yapabilecekleri başka font seçeneklerini sunuyor. Bu seçenekler ortasında Times New Roman, Arial, Grandview, Seaford, Skeena ve Tenorite bulunuyor. Yeni yazı tipinin maksadı, Microsoft 365’i daha söz edici ve kapsayıcı hale getirmek.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar