Pazar, Temmuz 21, 2024
Ana SayfaBilimBilim beşerlerine nazaran Alzheimer tarih olabilir

Bilim beşerlerine nazaran Alzheimer tarih olabilir

Meral Erden: Bilim Beşerlerine Nazaran Alzheimer Tarih Olabilir 1 Çoğumuzun endişeli düşü olan bir hastalık Alzheimer. Çünkü çeşitli ilaçlar üretilse bile ne yazık ki bu hastalığı büsbütün durdurmuyor, yalnızca ilerlemesini yavaşlatıyor. Fakat bilim dünyasına ışık tutacak bir gelişme yaşandı ve bu gelişme, Alzheimer hastalığına deva olabilir.

Aile geçmişine dayanarak 40’lı ya da 50’li yaşlarda hafıza kaybı gelişmesini yazgı olarak düşünen bir insan, olması gerekenden onlarca yıl olağan halde hayatını sürdürdü. Hudut hücrelerinin bağlantı kurmasına yardımcı olan bir proteinin fonksiyonunu artıran bir gen değişikliği ile korunmuş üzere görünüyor. Bilim insanları bu gen değişikliğinin beyni nasıl etkilediğini anlamanın, başka insanlarda Alzheimer’ın önlenmesine yardımcı olabileceğini düşünmekte.

Mutasyona uğrayan gen hastalığı önlemeye yardımcı olabilir

Bu insan, Presenilin-1 ya da PSEN1 ismi verilen mutasyona uğramış bir geni miras almış birçok ferdi olan geniş bir ailenin üyesi. PSEN1 taşıyıcılarının nispeten genç yaşta Alzheimer hastalığına yakalanacağı neredeyse kesin. Lakin PSEN1 mutasyonuna sahip olan bu şahsa, 72 yaşında hafif demans teşhisi konuldu. Akabinde daha fazla hafıza kaybı ve enfeksiyonlar yaşadı ve 74 yaşında vefat etti.

Ama onun için avantajlı bir şey vardı ki; Yapılan genetik tahlilde, bu kişinin hudut hücrelerinin bağlantı kurmasına yardımcı olan ve Reelin isimli proteini kodlayan gende ender rastlanan bir değişiklik olduğu ortaya çıktı. Bilim insanlarının yaptığı açıklama ise şöyle: “Bu bize büyük bir içgörü sağlıyor ve beyne daha fazla reelin koymanın hastalara hakikaten yardımcı olabileceğini çok açık hale getiriyor.”

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar