Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaBilimBlue Origin, test sırasında bir roket motorunun neden patladığını araştırıyor

Blue Origin, test sırasında bir roket motorunun neden patladığını araştırıyor

Olay sırasında kimse yaralanmadı lakin CNBC motorun ikinci Vulcan roket uçuşunda kullanılmak üzere United Launch Alliance’a (ULA) gönderilmesi gerektiğini anladı.

Soruşturma devam ediyor. Blue Origin, patlamanın “yakın bir nedeni” olduğunu ve belirtilmemiş “iyileştirici eylemler” üzerinde çalıştığını söylüyor. Bir sözcüye nazaran, şirket roketleri test etmeye devam edecek ve müşterilerinin motor taleplerini karşılamayı bekliyor.

Patlama, nihayetinde makûs bir motor başlığına sabitlenen bir New Shepard roket arızasından birkaç ay sonra meydana geldi. ULA’nın kendi hissesine düşen problemleri oldu. Mart ayında bir roketin üst etabı patladı ve sahnede daha kalın çelik duvarlar içeren bir soruşturma ve düzeltmeler yapıldı.

Blue Origin, test sırasında bir roket motorunun neden patladığını araştırıyor

İnceleme, Blue Origin’in üretim düzeylerini ne kadar etkiliyor olursa olsun, bu, işi motorlar etrafında dönen bir şirket için uygun bir haber değil. ULA’nın her Vulcan roketi için iki BE-4 motoruna gereksinimi varken, Blue Origin’in yakında çıkacak olan New Glenn’in yedi adede gereksinimi var. Her iki araç da uzay keşif vazifeleri ve Amazon’un Project Kuiper geniş bant uyduları için çok değerli olacak.

Blue Origin’in özel uzay uçuşu rakiplerinin kendi sıkıntıları vardı. SpaceX, Starship’i yörüngeye oturtmak için hala gayret ediyor ve Virgin Galactic birinci ticari uçuşunu şimdi tamamladı. O halde kusurlu motor, şirketi programını ayarlamaya zorlasa bile, kesinlikle büyük bir mani oluşturmayacaktır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar