Salı, Haziran 25, 2024
Ana SayfaBilimCovid resmen hayatımızdan çıktı! Uygulamaların da fişi çekildi

Covid resmen hayatımızdan çıktı! Uygulamaların da fişi çekildi

Eyaletler, genel acil durum sona erdiği için ABD genelinde iPhone’larda COVID-19 maruz kalma bildirimlerini kapattı. Kimi eyaletler de Android kullanıcıları için bildirimleri kapatıyor. Artık, test sonucu müspet çıkan ve sonuçlarını bildiren birine yaklaşıldığında rastgele bir ikaz alınmayacak. Sistem GPS yerine anonimleştirilmiş Bluetooth alışverişine dayandığından bu müddette hiçbir ferdî data el değiştirmedi.

Kaliforniya ve öbür eyaletler kararı aşılar, yaygın bağışıklık ve tesirli tedavilerin kombinasyonuna bağlıyor. Yetkililere nazaran önemli hastalık riskleri azaldı. Omicron varyantları da esasen erken suşlardan daha az şiddetli olmuştu. Yani kısaca, maruz kalma ikazlarına eskisi üzere gereksinim kalmamıştı.

Covid resmen hayatımızdan çıktı! Uygulamaların da fişi çekildi

Teknoloji birinci olarak nisan 2020’de, Apple ve Google’ın pandeminin birinci günlerinde maruz kalma bildirimine yönelik ortak bir yaklaşımı olarak duyurulmuştu. Birinci bildirimler de o yılın ağustos ayından itibaren ferdî uygulamalar aracılığıyla geldi.

Bununla birlikte, maruz kalma bildirimleri pratikte pek de tesirli çalışmadı. Araştırmacılar, kullanıma sunumun kesimli olduğunu belirledi. Başlangıçta ülke çapında bir protokol olmadığı için eyaletler kendi COVID-19 uyarılarını uyguladılar. Bir eyaletteki bir kullanıcı, öbür bir eyaletteki birine yaklaşırsa bir temas uyarısı alamayabiliyordu. Mayıs 2021 prestijiyle sırf 26 eyalet bildirimlerden tam olarak yararlanmak için ortak uygulamalar yayınladı ve sırf 36 milyon Amerikalı bir uygulama yükledi.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar