Çarşamba, Temmuz 17, 2024
Ana SayfaYazılımDeğişik iddia! Yapay zeka çocukların kapalılığını riske atıyor!

Değişik iddia! Yapay zeka çocukların kapalılığını riske atıyor!

Ülkenin zımnilik gözlemcisi olan Bilgi Komiseri Ofisi (ICO), “üretken yapay zeka sohbet robotu ‘Benim Yapay Zekam’ın oluşturduğu saklılık risklerini yanlışsız formda değerlendirmedeki potansiyel başarısızlık” nedeniyle şirkete karşı bir ön yaptırım bildirimi yayınladı. Lakin bu ön bildirim, ICO’nun Snap’e karşı harekete geçeceği yahut şirketin data müdafaa maddelerini ihlal ettiği manasına gelmiyor. Son bir karar vermeden evvel Snap’ten gelen gönderimler pahalandırılacak.

ICO, mayıs ayı prestijiyle Snapchat’in Birleşik Krallık’ta aylık 21 milyon faal kullanıcıya sahip olduğunu ve bunların birçoklarının 13 ile 17 yaşları ortasında olduğunu söylüyor. Düzenleyici, My AI’nın, bir üretken AI sisteminin bir sisteme eklenen birinci örneği olduğuna dikkat çekti.

İlginç iddia! Yapay zeka çocukların kapalılığını riske atıyor!

Ülkenin en büyük iletileşme platformu. Bu özellik şubat ayında Snapchat+ aboneleri için kullanıma sunuldu ve akabinde Snap, nisan ayında tüm Birleşik Krallık kullanıcıları için aktifleştirdi. Snap, sohbet robotunu piyasaya sürdükten kısa bir mühlet sonra ebeveynler, sadece zımnilik konularıyla ilgili değil, My AI ile ilgili tasalarını de lisana getirdi.

ICO geçmişte çocuklara ilişkin dataları yanlış kullandığı için toplumsal medya platformlarına ağır para cezaları vermişti. Platformun, çocukların şahsî bilgilerini kullanması da dahil olmak üzere bilgi müdafaa maddelerini ihlal ettiğini tespit ettikten sonra bu yılın başlarında TikTok’a 12,7 milyon pound ceza verdi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar