Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaYazılımGoogle’ın tanınan klavyesi artık büyük ekranlar için güncelleniyor

Google’ın tanınan klavyesi artık büyük ekranlar için güncelleniyor

Google, Android 12L güncellemesi ile birlikte büyük ekranlı aygıtlara, bilhassa katlanabilir telefonlara ve tabletler için uygulama optimizasyonu sağlama kelamı verdi. Bu büyük ekran optimizasyonları, geçen yılın Android 13 sürümünde yerini aldı. 2023 Google I/O etkinliğinde, şirket, katlanabilir ve tablet aygıtlar için 50’den fazla uygulamanın geliştirilmiş olduğunu belirtti. Artık, bu optimizasyonlar Gboard uygulamasında da tabletler için görülüyor.

Gboard, yani Google Klavye uygulaması, Android tabletler için bölünmüş ekran tertibi alıyor. Bu nizam, klavyenin tuşlarını eşit olarak yaymak yerine, tuşları sol ve sağ tarafta eşit olarak dağıtır. Bu, elinizde bir tablet tutarken yazmayı kolaylaştırır. Tablet masaüstünde kullanılıyorsa, olağan nizama geçiş yapmak daha uygun olabilir.

Google’ın tanınan klavyesi artık büyük ekranlar için güncelleniyor

Gboard’un bölünmüş klavye sistemi, Galaxy Tab’ı elinizde tutarken daha rahat bir yazma tecrübesi sağlar. Gboard Beta v12.9.21, bölünmüş klavye tertibini getiriyor ve rastgele bir Samsung Galaxy Tab aygıtına Play Store üzerinden yüklenebilir. Bu sistem, sol ve sağ taraflarda muhakkak tuşları (örneğin, “v” ve “g”) çoğaltma seçeneğini sunar. Bu seçeneği kapatırsanız, sağ taraftaki kimi tuşlar öne çıkar.

Bu bölünmüş klavye sistemi, geçen yıl Gboard’un beta sürümünde, Galaxy Z Fold 4 üzere katlanabilir telefonlar için görülmüştü. Artık ise, bu özellik Galaxy Tab serisi aygıtlarda kullanılabilir. Bölünmüş klavye sistemi, Gboard’un kararlı sürümünde sunulduğunda, tüm kullanıcılar bu özelliği alabilecekler.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar