Pazar, Aralık 3, 2023
Ana SayfaOtomobilElektrikli araç alacaklara makus haber: Markalar fiyat savaşını sona erdirdi!

Elektrikli araç alacaklara makus haber: Markalar fiyat savaşını sona erdirdi!

Çin merkezli elektrikli araç üreticisi BYD, Mayıs ayında toplamda 240.220 elektrikli araç teslim etti ve bu sayede değerli bir muvaffakiyet elde etti. Bu sayı, şirketin bir evvelki rekoru olan Aralık ayında gerçekleşen 235.200 ünitesi geride bıraktı.

Bu kıymetli muvaffakiyet, hem elektrikli araçları (EV’ler) hem de takılabilir hibrit elektrikli araçları (PHEV’ler) kapsıyor. BYD Dolphin modelinin popülaritesi, bu başarıda belirleyici bir rol oynadı ve satışlar yıllık bazda %377’lik dikkat alımlı bir artışla 30.679 birime ulaştı. Dolphin’in artan talebi, tüketicilerin etraf dostu ulaşım seçeneklerine olan ilgisinin arttığını ve BYD’nin elektrikli araç pazarındaki güçlü pozisyonunu, ayrıyeten Çin’deki elektrikli araç talebinin arttığını gösteriyor.

Bir başka değerli muvaffakiyet kıssası ise Pekin merkezli lüks elektrikli araç üreticisi Li Auto’dan geldi. Li Auto, ikinci ay üst üste yeni bir satış rekoru kırdı. Mayıs ayında, şirketin yerli müşterilere yaptığı toplam teslimat 28.277 üniteye ulaştı. Bu muvaffakiyet, Nisan ayındaki 25.681 ünitelik evvelki satış rekorunu aştı ve Li Auto’yu 25.000 birim teslim eden birinci yerli lüks MESKEN üreticisi yaptı.

Elektrikli araç alacaklara makus haber: Markalar fiyat savaşını sona erdirdi!

Diğer taraftan, Guangzhou merkezli Xpeng, Mayıs ayında kıymetli bir teslimat artışı bildirdi. Şirket, toplamda 6.658 aracı müşterilere teslim etti. Bu, bir evvelki aya kıyasla %8,2’lik bir artışı temsil ediyor. Çin’deki büyük elektrikli araç üreticileri ortasında yer alan Nio ise, bir evvelki aya kıyasla %5,7’lik bir düşüş ile 7.079 ünite satış gerçekleştirdi.

Bu iki önde gelen KONUT üreticisinin farklı satış performansları, Çin KONUT pazarının dinamik yapısını ve üreticiler ortasındaki büyüyen talebin daha büyük bir hissesini elde etme yarışını vurguluyor.

Çin’deki EV üreticilerinin fiyat savaşını neden sonlandırdıklarına gelecek olursak; geçtiğimiz ay hem BYD hem de Li Auto, araçları için indirim yapmayı durdurduklarını duyurdu. Bu durum, Tesla’nın Ekim ayında başlattığı fiyat savaşının sona erdiğini gösteriyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar