Cuma, Nisan 19, 2024
Ana SayfaSosyal MedyaFacebook önemli kan kaybı yaşıyor! Amcalar ve teyzelerin ortak noktası oldu

Facebook önemli kan kaybı yaşıyor! Amcalar ve teyzelerin ortak noktası oldu

Her ne kadar son zamanlarda sıklıkla “Facebook kullanan mı kaldı” sözlerini işitsek de, işin aslı hiç de öyle değil. Facebook tarafından yapılan açıklamalara göre, ünlü sosyal medya platformu hem günlük hem de aylık aktif kullanıcı sayısını arttırmaya devam ediyor.

Özellikle pandemi sürecinde düzenli ve yüksek ivmeli bir artış trendi içerisine giren şirket, pandeminin yavaş yavaş sona ermesiyle birlikte büyüme hızında düşüş yaşamaya başladı. Ancak şirketin hala hem günlük hem de aylık aktif kullanıcı sayısının artmaya devam etmesi sektördeki tartışılmaz konumunu da korumasına yardımcı oluyor.

Facebook tarafından yapılan açıklamalara göre, yılın ilk çeyreğinde günlük aktif kullanıcı sayısı 1,96 milyar kişiye ulaştı. Bu yaklaşık %4’lük bir artış manasına geliyor. Aylık aktif kullanıcı sayısı da %3’lük benzer sayılabilecek bir artış oranıyla, 2,94 milyar kişilik kullanıcı sayısına ulaştı.

Kullanıcı sayısındaki bu artışı gelirlerine de yansıtan şirket, toplam gelir düzeyinde de %7’lik artış yaşadı ve toplam gelirlerini 27,9 milyar dolar seviyesine çıkardı. Ancak bu artış bile, Facebook’un artan maliyetler karşısında faaliyet karının azalmasını engelleyemedi.

Yapılan açıklamada gerek iş gücü gerekse diğer maliyetlerdeki olağanüstü artış nedeniyle şirketin faaliyet karı %25 gibi oldukça ciddi bir düzeyde geriledi ve 8,5 milyar dolara düştü. Tabi bundan Rusya’daki kullanıcıların tamamen kaybedilmesinin ve platformun Avrupalı kullanıcılar nezdinde popülaritesinin azalmasının etkileri yadsınamaz. Bakalım yılın geri kalanı sosyal medya devi için nasıl geçecek.

Kaynak:  Teknolojioku

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar