Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaMobilGalaxy S23 FE'nin yonga seti herkesi şaşırttı

Galaxy S23 FE’nin yonga seti herkesi şaşırttı

Samsung, eser gamını genişletmeye devam ediyor ve en son atağı olan Galaxy S23 FE ile karşımıza çıkıyor. Şirket, bu modelle kullanıcılara hayli uygun bir fiyata amiral gemisi özellikleri sunuyor. Koreli teknoloji devi, bu telefonu kimi bölgelerde Snapdragon 8 Gen 1 ile, başkalarında ise Exynos 2200 ile sunuyor.

İlk bakışta bu iki farklı çipset kullanımı sorun oluşturmasa da, kullanıcılar vakit içinde bu hususta tenkitler getirdi. Lakin şu anki ana bahis, Snapdragon ile Exynos ortasındaki fark değil, tam bilakis Galaxy S23 FE’deki Exynos 2200’ün Galaxy S22 serisininkinden daha güçlü olmasıdır.

Eğer bilmiyorsanız, Galaxy FE serisi, Samsung’un Xiaomi, Realme ve Huawei üzere Çinli üreticilerle rekabet edebilmek ismine daha uygun fiyatlı olmasına karşın amiral gemisi özellikleri sunmayı amaçladığı bir akıllı telefon serisidir. Aileye yeni katılan üye, Samsung Galaxy S23 FE oldu ve bu telefon, beklenmedik bir halde tanıtıldı ve değerli bir ilgi gördü.

Galaxy S23 FE’nin yonga seti herkesi şaşırttı

Yapılan birtakım benchmark testleri, Galaxy S23 FE’deki Exynos 2200’ün Galaxy S22 serisindekine kıyasla değerli ölçüde daha güçlü olduğunu gösteriyor. Örneğin, Geekbench 6.2’de Galaxy S23 FE, 1612 tek çekirdek ve 4005 çoklu çekirdek puanı almıştır. Buna rağmen, Galaxy S22, tek çekirdek puanında 900-1500 ve çoklu çekirdek puanında ise 3400-3500 aralığındadır.

AnTuTu benchmark testinde ise S23 FE, CPU testinde 329,165 ve GPU testinde 437,040 puan elde etti. Bu, S22 Ultra’nın sırasıyla CPU ve GPU testlerinde elde ettiği 305,069 ve 312,522 puanlarına kıyasla, CPU performansında %10, GPU performansında ise değerli ölçüde, %30’luk bir artış manasına geliyor.

Bu durumun ardında birkaç sebep olabilir. Birinci olarak, Samsung, Exynos 2200’ü geçtiğimiz yılki lansmanından bu yana optimize etmiş olabilir. Bir öteki ihtimal ise, Galaxy S23 FE’nin, Exynos 2200’ün daha uzun mühletler boyunca daha yüksek saat suratlarını sürdürebilmesini sağlayan üstün bir soğutma sistemine sahip olmasıdır. Lakin, 120W şarjın 30W’a kıyasla değerli ölçüde daha fazla ısı ürettiği unutulmamalıdır.

Elbette bu yalnızca benchmark sonuçlarıdır ve gerçek dünya performansı farklılık gösterebilir. Lakin Galaxy S23 FE’nin, Galaxy S22’yi benchmarklarda geride bırakması, bu telefonu almak isteyenler için olumlu bir işaret.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar