Pazar, Aralık 10, 2023
Ana SayfaBilimGizemi çözülemiyor: Bu ağaçlar, nerede olurlarsa olsunlar, daima birebir istikamete hakikat eğiliyor

Gizemi çözülemiyor: Bu ağaçlar, nerede olurlarsa olsunlar, daima birebir istikamete hakikat eğiliyor

Bir küme araştırmacı, birkaç yıl evvel gerçekleştirdikleri garip keşifte, Cook çam ağaçlarının Dünya’nın neresinde olurlarsa olsunlar ekvatora yanlışsız eğildiklerini buldu.

Cook çamlarının (Araucaria Columnaris) eğimi bariz bir halde görülebiliyor. Hatta, ekvatoral eğimi keşfeden araştırmacıların söylediğine nazaran, “doğal aralığının dışında büyüdüğünde, bu tıp besbelli bir zayıflığa sahiptir ve o kadar bariz bir eğimi vardır ki, ekseriyetle bu tıp için tanımlayıcı bir özellik olarak kullanılır.

New Scientist’in bildirdiğine nazaran, şu anda Cal Poly Bitki Konservatuarı’nda yönetici olan Matt Ritter, incelediği ağaçların hepsinin güneye hakikat eğilmiş üzere göründüğünü fark ettiğinde bir kitap için çamlar hakkında yazıyordu. Ritter, çam ağaçlarının hangi istikamete eğildiğini görmek için dünyanın dört bir yanındaki meslektaşlarını aramaya başladı ve kısa mühlet sonra hepsinin ekvatora gerçek eğildiğini öğrendi.

Ritter ve grubu, olguyu daha fazla incelemek için beş kıtada çeşitli enlemlerde 256 ağacın ölçümlerini aldı.

Ekip, çalışmalarında “Cook çamlarının eğiminin rastgele olmadığını gösterdik: Kuzey Yarımküredeki ağaçlar güneye, Güney Yarımküredekiler ise kuzeye eğiliyor” diye yazdı ve devam etti: “Ayrıca, eğimin büyüklüğü her iki yarım kürede de daha yüksek enlemlerde daha bariz.

Ortalama olarak, ağaçlar ekvatora yanlışsız 8,05 derece eğiliyor, fakat eğim ekvatordan uzaklaştıkça daha besbelli hale geliyor ve ağaçların yalnızca yüzde 9’u öngörülen taraftan uzaklaşıyor.

Ağaçar, ekseriyetle yerçekiminin (gravitropizm) ve ışığın (fototropizm) zıt tesirlerine reaksiyon olarak dikey olarak büyür. Çalışmanın müellifleri, “Gravitropizmin moleküler düzeneği için önde gelen hipotez, amiloplastların aktin mikrofilamentleri üzerinde çökelmesinin, kökte oksinin asimetrik taşınmasıyla sonuçlanan bir sinyal iletim yolunu harekete geçirmesi ve yerçekimi vektörüyle paralel olarak kendini düzeltmesine neden olmasıdır” diyor.

Daha kuvvetli ortamlarda, ağaçlar mevcut ışığa gerçek büyüdükçe farklı taraflara bükülebilir. Fakat, genç bitkiler Güneş’e hakikat büyüyebilirken, yerçekiminin tesiri nedeniyle büyüdükçe kendilerini düzeltme eğilimindedirler. Cook çamlarının neden kendine mahsus bir eğime sahip olduğu ise şimdi bariz değil, fakat takım bunun genetiklerindeki faydasız, ahenk sağlayamayan bir tuhaflık yahut gibisi bir durum olabileceğini öne sürüyor.

Ekip, “bitkiler global etraflarına şimdi tam olarak anlaşılmamış bir halde karşılık verdiğinden” olgunun daha fazla çalışılması gerektiğini belirtiyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar