Pazar, Şubat 25, 2024
Ana SayfaMobilGlobal akıllı telefon satışları ne durumda? İşte tablo

Global akıllı telefon satışları ne durumda? İşte tablo

Global akıllı telefon satışlarındaki düşüş, 2023’ün üçüncü çeyreğinde de devam etti. 2022’nin tıpkı periyoduna nazaran satışlar %8 azalırken, 2023’ün ikinci çeyreğine nazaran %2’lik bir artış gösterdi. Bu eğilimin nedeni olarak tüketici talebinden kaynaklanan bir sakinliğin olduğu belirtiliyor. Fakat, eylül ayının dinamiklerinin yıl sonuna kadar devam edeceği öngörülüyor. Bu beklentinin gerisinde iPhone 15 serisi, Hindistan’da kutlama dönemi, Çin’deki 11.11 indirimleri ve tatil dönemi üzere etmenler bulunuyor.

Orta Doğu ve Afrika bölgesi (MEA), 2023’ün üçüncü çeyreğinde yıllık bazda büyüme gösteren tek bölge oldu. Başka taraftan, gelişmiş pazarlarda satışlarda değerli düşüşler yaşandı. Lakin bu pazarların dördüncü çeyrekte toparlanması bekleniyor.

Küresel akıllı telefon satışları ne durumda? İşte tablo

Akıllı telefon pazarında liderliğini koruyan Samsung, üçüncü çeyrek sonu itibariyle %20’lik pazar hissesine sahip oldu. Samsung’un A serisi aygıtları satışlarda öne çıkarken, beşinci kuşak katlanabilir telefonları olan Flip 5 ve Fold 5 ortasında da bir satış rekabeti yaşandı. Flip 5, Fold 5 modeline nazaran daha çok tercih edildi. Apple, iPhone 15 serisinin hudutlu sayıda bulunmasına karşın %16’lık pazar hissesiyle ikinci sırada yer aldı. Xiaomi, Vivo ve OPPO ise sırasıyla üçüncü, dördüncü ve beşinci sıralarda yer buldular. Bu üç Çinli marka, mahallî pazarlarında güçlerini artırırken, yurtdışı genişlemelerini azalttılar.

Pazarın %34’lük kısmı, öteki markalardan geliyor. Bu markalar ortasında Honor, Huawei ve Transsion Grup üzere firmalar yer alıyor. Farklı bir formda, bu markalar yıllık bazda büyüme gösteren tek markalar oldular. Öbür markaların ise Q3 devrinde çift haneli düşüşler yaşadığına dikkat çekiliyor.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar