Pazar, Aralık 10, 2023
Ana SayfaBilimGökbilimciler yüzeyinde su olabilecek yeni bir gezegen belirlediler! Yeni konutumuz olabilir

Gökbilimciler yüzeyinde su olabilecek yeni bir gezegen belirlediler! Yeni konutumuz olabilir

Sıkıcı bir formda isimlendirilen LP 791-18 d (ne yazık ki kimse ona Mustafa ismini vermeyi düşünmedi), Dünya’dan yaklaşık 90 ışıkyılı uzaklıkta, Krater takımyıldızında yer alıyor. LP 791-18 d, gelgitsel olarak kilitlendiği kırmızı bir cücenin yörüngesinde dönüyor, bu da gezegenin Dünya üzere bir gece ve gündüz döngüsüne sahip olmadığı manasına geliyor. Bunun yerine, LP 791-18 d’nin bir kısmı daima güneş ışığından yanarken, öbür kısmı sürekli karanlıkta.

Gezegeni inceleyen astronomlardan biri olan Björn Benneke, NASA’nın Jet Tahrik Laboratuvarı’na verdiği demeçte “Gündüz tarafı muhtemelen yüzeyde sıvı su bulunamayacak kadar sıcak olacaktır., gezegenin her yerinde meydana geldiğinden şüphelendiğimiz volkanik aktivite ölçüsünün, suyun gece tarafında ağırlaşmasına müsaade verebilecek bir atmosferi sürdürebileceğini düşünüyoruz” dedi.

Gökbilimciler yüzeyinde su olabilecek yeni bir gezegen belirlediler! Yeni konutumuz olabilir

LP 791-18 sistemi, LP 791-18 b ve c olarak isimlendirilen en az iki diğer gezegen içeriyor. İkincisi, Dünya’dan iki buçuk kat daha büyük ve kütlesinin yedi katından fazla.

NASA, ESA ve CSA, James Webb Uzay Teleskobu’nun kızılötesi görüntüleme araçlarını LP 791-18 c’ye yönlendirmeyi planlıyor. LP 791-18 d’yi keşfeden grup, ötegezegenin “atmosferik araştırmalar için harikulâde bir aday” olacağını düşünüyor. Bilhassa, emekli Spitzer Uzay Teleskobu, NASA 2020’de hizmet dışı bırakmadan evvel LP 791-18 d’nin tespit edilmesine yardımcı oldu. Bu hafta, ABD Uzay Kuvvetleri, teleskopu kullanımdan kaldırmanın fizibilitesini araştırmak için 250.000 dolarlık bir hibe verdi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar