Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaBilimGökyüzüne güzel bakın, artık yeni parlak bir obje daha var!

Gökyüzüne güzel bakın, artık yeni parlak bir obje daha var!

BlueWalker 3, sıradan akıllı telefonları uydu telefonlarına dönüştürme yeteneği açısından çığır açıcı olsa da, tıpkı vakitte daha eski, daha küçük evvelkilerden çok daha fazla ışık kirliliği yaratan yeni kuşak uyduların da öncülüğünü yapabilir. Süratle büyüyen internet uydularından oluşan mega takımyıldızlar, araştırmacıların Dünya dışındaki dünyalara ait müşahedelerini şimdiden sekteye uğratıyor. BlueWalker 3, alçak Dünya yörüngesindeki şimdiye kadarki en parlak uydu ve gökbilimciler bunun buzdağının yalnızca görünen kısmı olduğundan korkuyorlar.

Yeni araştırmaya göre BlueWalker 3, Dünya’dan görülebilen en parlak sekizinci yıldız olan Procyon kadar parlak. Sırf Ay, Jüpiter, Venüs ve gece gökyüzümüzdeki yedi yıldız BlueWalker 3‘ten daha parlak. Bu, Şili, ABD, Meksika, Yeni Zelanda, Hollanda ve Fas’tan profesyonel ve amatör gökbilimcilerin müşahedelerine dayanıyor.

Gökyüzüne düzgün bakın, artık yeni parlak bir obje daha var!

Tipik olarak uydu ne kadar büyük olursa o kadar parlak oluyor zira ışığı yansıtacak daha fazla yüzey alanı bulunuyor. BlueWalker 3, 64 metrekarelik bir diziyle, boyutundan ötürü açık orta gökyüzündeki en parlak uydu. Bu, alçak Dünya yörüngesindeki en büyük ticari irtibat dizisi lakin AST SpaceMobile tarafından geliştirilen ve AT&T tarafından desteklenen daha da büyük uydulardan oluşan bir takımyıldızının sırf bir prototipi olduğundan, bu çok da uzun sürmeyecek.

Uydu izleri teleskopik müşahedeleri foto bombalayabilir. Tregloan-Reed, gökyüzünde uçan parlak, yıldız gibisi objelerin takımyıldızların işaret edilmesini zorlaştıracağını söylüyor. Tıpkı vakitte gökyüzünün art plan parıltısını da artırıyor, bu da nebulaları, toz bulutlarını ve gece gökyüzündeki daha ince detayları görmeyi çok daha zorlaştırıyor. Daha parlak bir gece göğü, yıldızların ışığında istikamet bulan kuşlar üzere yaban hayatı için de sorun teşkil ediyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar