Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaMobilGoogle, aldatıcı reklamlar nedeniyle 8 milyon dolar ceza ödeyecek

Google, aldatıcı reklamlar nedeniyle 8 milyon dolar ceza ödeyecek

Şinasi Kaya: Google, Aldatıcı Reklamlar Nedeniyle 8 Milyon Dolar Ceza Ödeyecek 1 Geçtiğimiz Kasım ayında GooglePixel 4 serisinde aldatıcı reklamlar düzenlediği iddiasıyla FTC (Federal Ticaret Komisyonu) ve yedi ABD eyaleti tarafından dava edildi. Şimdi davayı sonuçlandırmak için Google, 8 milyon dolar üzere ağır bir bedel ödemeyi kabul etti. Gelin detaylara daima bir arada bakalım.

Google 8 milyon dolar ceza ödeyecek

Arizona, California, Georgia, Illinois, Massachusetts, New York ve Texas ve FTC tarafından yürütülen davada, Google’ın Pixel 4’ün pazarlanmasına yardımcı olan aldatıcı inceleme ve radyo reklamları kullandığı belirtiliyor. Bu reklamlar ise sunuculara rastgele bir test örneği gönderilmeden yapılmış. 

Dava hakkında yer verilen açıklamada Teksas Başsavcısı Ken Paxton, ”Google, Teksas’ta reklam verecekse, beyanlarının yanlışsız olması uygun olur. Bu durumda, şirket bariz bir biçimde yanlış beyanlarda bulundu ve mutabakatımız Google’ı mali yarar için Teksaslılara palavra söylemekten sorumlu tutuyor. Google, ferdi tüketiciler ve genel olarak pazar üzerinde değerli bir tesire sahiptir. Büyük şirketlerin yasa kapsamında özel muamele beklememesi yahut bundan yararlanmaması zorunludur.” kelamlarını lisana getirdi.

Google’ın, para cezası kakkında rastgele bir itirazda bulunmadığını belirtelim. Hakikaten daha evvelki raporlar da şirketin uzlaşma üzerinde çalıştığını söylüyordu. 

Bilmeyenler için Pixel 4 serisi, kağıt üzerinde kusursuz bir aygıt olmasına karşın, piyasada iz bırakmayı başaramadı. Bunun akabinde vitrine çıkan Pixel 5 ve Pixel 6 serisi ise çeşitli yazılımsal problemler nedeniyle sert tenkitler aldı. Mayıs ayında tanıtılan Pixel 7 ve Pixel 7 Pro isebu durumu aksisini çevirmeyi başardı diyebiliriz. Bu bağlamda tüm gözler Pixel 8 serisine çevrilmiş durumda.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar