Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaMobilGoogle İzin Vereceğini Açıkladı: Android Telefonlara NFT Oyunları ve Blockchain Uygulamaları Geliyor

Google İzin Vereceğini Açıkladı: Android Telefonlara NFT Oyunları ve Blockchain Uygulamaları Geliyor

Kripto varlıklar, blockchain teknolojileri ve NFT’ler (değiştirilemeyen tokenler), son yıllarda en çok tartışılan konuların başında geliyor. Bugün kimileri blockchain üzerinden teknolojiler geliştirmeye çalışırken kimileri de aslında blockchain teknolojileri üzerine inşa edilen kripto varlıklar ve NFT’ler ile para kazanmaya çalışıyor. Bugünse bu önemli sektör ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı.

ABD merkezli teknoloji devi Google, blockchain ve NFT’ler ile ilgili yeni bir karar aldı. Alınan bu karara göre blockchain ve NFT tabanlı uygulamalar, artık resmi olarak Google Play Store’da yayınlanabilecek. Bu hamle ile yakında, Google Play Store’da resmi olarak yayınlanmış olan NFT odaklı oyunların sayısında artış yaşanmaya başlayabilir. Telefondan para kazanmak, her zamankinden daha kolay olmaya başlayacak gibi görünüyor.

Aması var: NFT odaklı oyunlar için bazı kısıtlamalar olacak!

Ulaş Utku Bozdoğan: Google İzin Vereceğini Açıkladı: Android Telefonlara Nft Oyunları Ve Blockchain Uygulamaları Geliyor 1

Google’ın Play Store için yaptığı politika değişikliği önemli olsa da özellikle de NFT odaklı oyunlar ile ilgili bazı kısıtlamalar mevcut. Bu kısıtlamaların başında şeffaflık geliyor. Geliştiricilerin, uygulamalardaki NFT’lerle ilgili şeffaf olmaları gerekecek. Öte yandan; oyun veya uygulamalar aracılığıyla elde edilecek kazançlar ile ilgili güzellemeler yapılamayacak. Böylelikle yeterince bilinçli olmayan son kullanıcının hayallere kapılmasının, heveslenmesinin önü kesilecek.

Ancak tüm bunlardan daha önemli bir husus daha var. Google Play Store’da NFT kazanılabilen bir oyun veya uygulama yapan geliştirici, Google Play Store’daki tüm koşullara ek olarak, “Gerçek parayla kumar, oyunlar ve yarışmalar” politikalarına da uymak zorunda kalacak. Buradan şöyle bir sonuca ulaşabiliriz: Google, NFT veya kripto varlıklar üzerinden para kazandıran uygulama ve oyunları, platformdaki kumar uygulamaları ile aynı kefede tutuyor

Editör Notu: Google’ın aldığı karar ile uygulama mağazasında kötü amaçlı oyun ve uygulamaların çoğalacağını tahmin etmek çok da zor değil. Bu yüzden Google Play Store’da bu kategoride uygulama indirmek istediğiniz zaman ince eleyip sık dokuyun. Neticede Google’ın kötü amaçlı uygulamalar konusunda çok iyi olmadığı aşikâr. 

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar