Salı, Haziran 25, 2024
Ana SayfaMobilGoogle, Kullanılmayan Hesapları Silmeye Başlıyor

Google, Kullanılmayan Hesapları Silmeye Başlıyor

Geçtiğimiz günlerde Twitter’ın sahibi Elon Musk, kullanılmayan hesapların yavaş yavaş silineceğini ve 1,5 milyar hesap adının boşa çıkacağını duyurmuştu. Şimdi de Google, veri güvenliğini daha fazla korumak için hesap güvenlik politikalarında güncellemeye gittiğini duyurdu. 

Google’ın blog gönderisinde duyurduğuna göre, şirket hesapların kötü niyetli kişilerin eline geçmesini engellemek için Aralık 2023 tarihinden itibaren, 24 ay süreyle giriş yapılmamış hesapları sileceğini açıkladı. Peki, Google hesaplarını nasıl aktif tutabiliriz?

24 ay süreyle girilmeyen hesağlar silinecek!

Şinasi Kaya: Google, Kullanılmayan Hesapları Silmeye Başlıyor 1

Google Fotoğraflar için ücretsiz sınırsız depolama alanını sona erdirdiği 2020 yılında ortaya konan eski politika, Google’ın en az iki yıldır dokunulmayan hesaplarda depolanan verileri silebileceğini söylüyordu. 

Ancak ürün yöneticisi Ruth Kricheli tarafından yazılan bir blog yazısı, artık bu hesapların tamamen silinebileceğini gösteriyor. Belirtilene göre hesaplara silinmesine son birkaç ay kala, kurtarma için birçok bildirim mesajı gönderilecek. 

Edinilen bilgilere göre hesaplar, bu yılın Aralık ayından itibaren silinmeye başlayacak. Yapılan açıklamada, eski hesapların daha az güvenlik kontrolüne tabi tutulmasından kaynaklanıyor.

Ruth Kricheli açıklamasında, “Şirket içi analizimiz, terk edilmiş hesapların iki adımlı doğrulama ayarlama olasılığının aktif hesaplara göre en az 10 kat daha az olduğunu gösteriyor. Yani, bu hesaplar genellikle savunmasızdır ve bir hesap ele geçirildiğinde, kimlik hırsızlığından spam gibi istenmeyen ve hatta kötü niyetli içerik için bir vektöre kadar her şey için kullanılabilir.” dedi.

Google hesaplarınızı nasıl aktif tutabilirsiniz?

Şinasi Kaya: Google, Kullanılmayan Hesapları Silmeye Başlıyor 3

Eğer aktif olarak Google hesabınıza giriş yapıyorsanız, hesabınız güvende demektir. Ancak bunun dışında da hesabınızın silinmemesi için yapabileceğiniz şeyler bulunuyor. Bunlar;

  • E-posta okuma veya gönderme
  • Google Drive’ı Kullanma
  • Hesaba bağlı bir YouTube videosu izlemek
  • Google Play Store’dan bir uygulama indirme
  • Google Aramayı kullanma
  • Üçüncü taraf bir uygulama veya hizmette oturum açmak için Google ile Oturum Aç’ı kullanma

Kaynak:  Webtekno

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar