Cumartesi, Nisan 20, 2024
Ana SayfaMobilGoogle Pixel'in emeli, iPhone'un pazar hissesini ele geçirmek

Google Pixel’in emeli, iPhone’un pazar hissesini ele geçirmek

Google Pixel telefonlar, genel manada akıllı telefon pazarında hâlâ görece küçük bir oyuncu olmasına karşın, bilhassa Japonya’da popülerlik kazanıyor. Counterpoint Research datalarına nazaran, 2021’in ikinci çeyreğinde yalnızca %2 olan Google Pixel telefonların pazar hissesi, artık Japonya’da %12’ye yükseldi. Birebir periyotta Apple’ın iPhone pazar hissesi %58’den %46’ya düştü.

Apple’ın iPhone’ları, Japonya’nın akıllı telefon pazarında uzun müddettir baskındı. Lakin, Pixel telefonlar muhtemelen uygun fiyatlandırma, güçlü kamera performansı ve Google hizmetleriyle derin entegrasyon nedeniyle Japonya’da popülerlik kazanıyor. Pixel’in Japonya’daki başarısına katkıda bulunan bir öteki faktör ise zayıf yen. Pixel yalnızca birkaç ülkede satılıyor ve yenenin 3 on yıldan fazla bir müddettir gördüğü en düşük düzeye düşmesi, bir Pixel telefon almak isteyen yabancılar için onu Japonya’da almanın en ucuz yol olduğu manasına geliyor.

Google Pixel’in maksadı, iPhone’un pazar hissesini ele geçirmek

Google, Japonya’da öbür Android markalarının düşüşünden de yararlanıyor. Örneğin, Sharp’ın pazar hissesi %8’den %11’e yükseldi, Sony’nin hissesi %5’ten %6’ya çıktı. Lakin Samsung %6’da sabit kaldı, Oppo ise %6’dan %5’e geriledi. Bu isimlerin akabinde ise Vivo geldi.

Apple’ın en yeni iPhone 15 serisi, iPhone 15 Pro Max’in küçük bir depolama seçeneğinin kaldırılması nedeniyle 100$ fiyat artışına karşın pazar hissesini artırabilir. Google, önümüzdeki Çarşamba günü en yeni Pixel aygıtlarını tanıtacak bir aktiflik düzenliyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar