Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaMobilGoogle, son reklamında RCS üzerinden Apple'a laf dokundurdu

Google, son reklamında RCS üzerinden Apple’a laf dokundurdu

Nitekim Apple CEO’su Tim Cook, mevzuyla ilgili bir soruya tüketicilerin annelerine iPhone alması gerektiğini söyleyerek cevap verirken bu fikri büsbütün reddetmiş üzere görünüyordu. Google ve Android platformu o kadar kolay pes etmiyor ve Apple’ın tercih ettiği iletileşme platformunu eleştirmeye devam eden alaycı bir reklam yayınladılar.

Reklamın ismi “iPager” ve Apple’ın pazarlama lisanını taklit ederek retro şekli bir ihtar sesi ortaya çıkarıyor; bu da Apple’ın seçilen iletileşme platformunda geride kaldığını gösteriyor. Spot, iPager’ın Android telefonlarla irtibat kurarken SMS teknolojisine bağlı kalmanın algılanan dezavantajlarının birçoklarına atıfta bulunarak “Android ile ileti atmak” için “modası geçmiş iletileşme teknolojisini” kullandığını belirtiyor. 30 yıllık SMS teknolojisinin geçmişi aslında eski tip davet aygıtlarına dayandığından Google bu karşılaştırmayı icat etmiş değil.

İnanç Can Çekmez: Google, Son Reklamında Rcs Üzerinden Apple'A Laf Dokundurdu 1

Apple’ın SMS bildirilerini kullanmaya devam etmesi Android entegrasyonunu birkaç açıdan sekteye uğratıyor lakin bunun karşıtı de geçerli. En ünlüsü, bir Android kullanıcısına iPhone’dan bildiri atarken fecî bir yeşil balonun ortaya çıkması. iOS ve Android kullanıcıları ortasındaki küme sohbetlerinde kimi özellikleri bozan kusurlar mevcut ve Android telefonlardan iPhone’lara gönderilen görseller epeyce pikselli olma eğiliminde. Bu, birlikte çalışabilirlik sıkıntılarının bir öteki yan tesiridir.

Bu reklamın Apple’ı rastgele bir şeyi değiştirmeye ikna etmesi pek mümkün değil zira bu, Google’ın snark kampanyasının sırf son salvosu. 2022’de şirket, Apple’a saldırmak için Drake’i kandırmıştı ve I/O 2022 üzere etkinliklerde ve toplumsal medyada Cupertino’nun aleyhine pek çok küçük darbe daha olmuştu. Apple’ın, bilhassa de değişikliği gereksiz olarak görmesi durumunda, tescilli olmayan teknolojiyi benimseme konusunda son derece inatçı olduğunu da hepimiz biliyoruz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar