Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaMobilGoogle’dan Samsung’a tarihi çalım!

Google’dan Samsung’a tarihi çalım!

Google, Android platformunun öncüsü olarak, kendi Pixel aygıtları için kritik bir adım atmaya hazırlanabilir. Duyumlara nazaran, Google’ın kendi yonga setlerini, Tensor çiplerini, büsbütün kendi bünyesinde tasarlamayı hedeflediği belirtiliyor. Bu durum, Tensor işlemcilerinin büsbütün özel bir dizayna sahip olacağı manasına gelebilir. Şu anki durumda, Google’ın Pixel serisi aygıtlarını çalıştıran Tensor platformu büyük ölçüde Samsung’un Exynos işlemcilerine dayanıyor. Hatta bu yonga setlerinin Samsung Foundry’nin üretim tesislerinde üretildiği bilinmekte.

Güncel olarak, Tensor G3 yonga seti Pixel 8 serisine güç sağlamakta ve bu süreçte Samsung ile iş birliği devam etmekte. Fakat yakın bir gelecekte Google’ın, Samsung ve Apple üzere firmaların yaptığı üzere, kendi özel dizaynlarına geçişi planladığı düşünülüyor.

Google’dan Samsung’a tarihi çalım!

Bununla birlikte, “Redondo” kod isimli Tensor G4 yonga seti için Google’ın büsbütün iç dizayna geçmeyi planladığı bilgisi var. Lakin, bu geçiş çeşitli zorluklar nedeniyle ertelendi. Bu bağlamda, Google’ın Pixel 10 ve Tensor G4 için Samsung ile çalışmaya devam edeceğini söyleyebiliriz.

Diğer yandan, “Laguna” kod ismi verilen Tensor G5 yonga setinin Google’ın kendi bünyesinde geliştirilecek birinci yonga seti olabileceği duyumlara nazaran ortaya çıktı. Bu yonga setinin 2025 yılında piyasaya sürüleceği belirtiliyor. Şayet duyumlar doğruysa, “Laguna” yonga setinin TSMC 3nm üretim teknolojisini temel alacağı görülebilir.

Bunların hepsi şimdilik yalnızca spekülasyon ve biraz uzak bir geleceği tabir ediyorlar. Fakat Arm’ın yeni fiyatlandırma siyasetinin incelenmesi durumunda, üreticilerin kendi platformlarına odaklanmaları beklenmedik bir durum olmayacaktır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar