Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana SayfaYazılımGoogle'ın Konum Geçmişini Kapatsanız Bile Sizi Takip Ettiği Ortaya Çıktı: İşte Ödeyeceği...

Google’ın Konum Geçmişini Kapatsanız Bile Sizi Takip Ettiği Ortaya Çıktı: İşte Ödeyeceği Ceza!

Teknoloji devi Google ile ilgili kafaları karıştıran bir gelişme yaşandı. Şirket, Kaliforniya’da açılan bir davada kusurlu bulundu ve 93 milyon dolarlık tazminatı ödemeyi de kabul etti. Google suçlamaları kabul etmemiş olsa da davadan bir an önce kurtulmak için böyle bir şey yaptı. Gelin hep birlikte yaşananlara yakından bakalım.

Kaliforniya başsavcısı Rob Bont tarafından açılan davaya göre Google, kullanıcıların konumlarını takip etmiyor gibi görünüyor ancak bunun tam aksini yapıyordu. Bilenler vardır; Google hesabınızda ayarlar bölümüne girer ve “Konum Geçmişi” bölümünü incelerseniz, konumunuzun Google’a bile kapatılmasını sağlayabilirsiniz. Google, bu özelliği kullanan bir tüketicinin takip edilemeyeceğini söylüyordu. Ancak gerçeğin çok da böyle olmadığı ortaya çıktı.

Google, kullanıcıları başka kaynaklar üzerinden takip etmiş

Ulaş Utku Bozdoğan: Google'In Konum Geçmişini Kapatsanız Bile Sizi Takip Ettiği Ortaya Çıktı: İşte Ödeyeceği Ceza! 1

ABD’de görülen davaya göre Google’ın Konum Geçmişi özelliği aslında olması gerektiği gibi çalışıyordu. Ancak Google’ın bunu aşabilmek için dikkat çeken bir yöntem geliştirdiği açığa çıktı. Başsavcı Rob Bont’un iddiasına göre Google, yine Google hesabından ulaşılabilen “Web ve Uygulama Etkinliği” gibi diğer hizmetleri aracılığıyla kullanıcıları takip ediyordu. Google’ın kullanıcıdan topladığı verileri ticari çıkarları için kullandığı belirtildi. 

Google, 93 milyon dolarlık cezaya ek olarak bazı yeni şartlarla uyumlu hale gelecek. Bu bağlamda; konum takibi yapabilen hizmet ve uygulamalar için daha şeffaf olunacak. Ayrıca kişiye özel reklamlar gösterilmesi uygulamasında da kullanıcının konum verilerinin nasıl paylaşıldığı ile ilgili kullanıcıya bilgi verilecek. Konuyla ilgili açıklama yapan Jose Castaneda, buradaki meselenin yıllar önce oluşturulan politikalarla ilgili olduğunu söyledi. Google sözcüsü, problemin çözüldüğünü bildirdi.

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar