Cuma, Eylül 29, 2023
Ana SayfaSosyal MedyaTikTok sessizce Wikipedia kontaklarını arama sonuçlarına ekliyor

TikTok sessizce Wikipedia kontaklarını arama sonuçlarına ekliyor

Bu hafta uygulamanın, şahıslara, yerlere ve olaylara ait kimi arama sonucu sayfalarına sessizce Wikipedia parçacıkları eklediğini fark ettik. Başkalarının yanı sıra The New York Times, Taylor Swift ve Şükran Günü’nün arama sonuçlarında Wikipedia kontaklarını görmek mümkün.

TikTok sözcüsü Zachary Kizer, şirketin kullanıcılara direkt uygulama içi bilgi sunmak için Wikipedia ile paydaşlık kurduğunu doğruladı. Kizer, özelliğin birkaç aydır yayında olduğunu fakat şirketin bunu resmi olarak duyurmadığını yahut medyanın bunu daha evvel bildirdiğini söyledi.

Wikipedia özelliği, kullanıcılar uygulama içi arama sonuçlarında aşağı gerçek ilerlerken görünüyor ve ilgili görüntüler ortasında sıkıştırılıyor. İrtibatın tıklanması kullanıcıyı direkt Wikipedia’ya yönlendiriyor; pasajın altındaki kontaklar Wikipedia girişinin farklı kısımlarına atlıyor.

TikTok sessizce Wikipedia ilişkilerini arama sonuçlarına ekliyor

TikTok, klâsik Google aramasından çok daha az güçlü olan arama fonksiyonuna öteki özellikler de ekledi. Geçtiğimiz ay organik görüntülerin ortasına sponsorlu içerik yerleştirerek arama sonuçlarından para kazanmaya başladı. IMDb ile bu yılın başlarında duyurulan paydaşlık, içerik oluşturucuların görüntülerinde sinemaları ve TV gösterilerini bağlamasına imkan tanıyor ve IMDb kontakları da birtakım arama sonuçlarında görünüyor.

Google, TikTok ve öbür platformların arama hakimiyetini zayıflatabileceğini kabul etti. Geçtiğimiz yıl, Google’ın aramadan sorumlu Kıdemli Lider Yardımcısı Prabhakar Raghavan şunları söyledi: “Gençlerin neredeyse %40’ı, öğlen yemeği için bir yer ararken Google Haritalar’a yahut Arama’ya değil TikTok yahut Instagram’a gidiyor.”

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar