Perşembe, Şubat 29, 2024
Ana SayfaMobilGoogle'ın önceliği performans değil pil ömrü!

Google’ın önceliği performans değil pil ömrü!

Google, son etkinliğinde yeni Pixel 8 ve Pixel 8 Pro modellerini tanıttı. Bu yeni akıllı telefonlar, bir dizi etkileyici özellikleri ile dikkat çekiyorlar, lakin teknoloji tutkunları için asıl merak uyandıran şey, Pixel serisini besleyen Tensor G3 işlemci oldu. Bu, Google’ın üçüncü kuşak özel tasarım taşınabilir işlemcisi olan Tensor G3’ü tanıttı.

Tensor G3 işlemcisi, 4nm üretim sürecine dayalı olarak inşa edildi, bu da onu evvelki modellerinden daha verimli ve güçlü kılıyor. Fakat son bilgilere nazaran, G3, aslında şu anki halinden daha güçlü olması planlanan bir işlemciydi. Erken sızıntılar, CPU çekirdekleri için daha yüksek tepe frekanslara sahip olacağını öne sürdü. Lakin Google, sürpriz bir değişiklik yaparak bu frekansları düşürdü.

Google’ın önceliği performans değil pil ömrü!

Bu değişikliğin nedeni net değil. Bazıları, Google’ın pil ömrü konusunda telaşlı olduğunu düşünüyor, başkaları ise daha yüksek frekansların muteber bir biçimde kullanılmasını engelleyen bir donanım yanlışının olabileceğini öne sürüyor.

Düşük frekanslara karşın, Tensor G3 hala son derece güçlü bir çip. Bilhassa yapay zeka sürece alanında Tensor G2’ye nazaran kıymetli performans iyileştirmeleri sunuyor. Lakin, Snapdragon 8 Gen 3 üzere başka amiral gemisi çiplerle karşılaştırıldığında tıpkı seviyede ham performansı sunmadığını da belirtelim.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar