Perşembe, Şubat 22, 2024
Ana SayfaMobilGoogle'ın son hareketi herkesi kızdırdı: Karşılaştırmaya müsaade vermiyor!

Google’ın son hareketi herkesi kızdırdı: Karşılaştırmaya müsaade vermiyor!

Pixel 8 ve Pixel 8 Pro‘nun lansmanından bu yana, bu aygıtların performansı hakkında birçok tartışma oldu. Sanjiv’in Notebookcheck’den bildirdiğine nazaran, Google bu yeni aygıtlarda Geekbench ve 3D Mark üzere birtakım tanınan benchmark uygulamalarını yüklemeyi engelliyor. Lakin bu, kimi uzmanların bu uygulamaları yan yüklemeyi başarmalarını engellemedi ve sonuç olarak Tensor G3 için benchmark sonuçları ortaya çıktı.

Benchmark uygulamaları, akıllı telefonların CPU ve GPU performansını kıymetlendirmek için kullanılır. Hem incelemeciler hem de tüketiciler için epey pahalıdır, zira bu uygulamalar farklı aygıtların performansını karşılaştırma imkanı sunar.

Geekbench 6 sonuçlarına nazaran, Tensor G3; hem tek çekirdekli hem de çok çekirdekli testlerde Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2‘den daha düşük skor aldı. Tıpkı formda, Tensor G3, 3D Mark Wild Life Stres testlerinde Snapdragon 8 Gen 2’den daha makûs performans gösterdi. Buna karşın Tensor G3, kimi rakiplerinden daha yeni ve daha ileri bir mimariye sahip.

Google’ın son hareketi herkesi kızdırdı: Karşılaştırmaya müsaade vermiyor!

Bu performans farkı, Tensor G3‘ün Samsung’un 4 nm düğüm teknolojisiyle üretiliyor olmasından kaynaklanıyor olabilir. Bu teknoloji, Snapdragon 8 Gen 2‘nin üretiminde kullanılan TSMC’nin N4P düğüm teknolojisi kadar verimli değil.

Ancak şunu belirtmek değerli; Pixel 8 ve Pixel 8 Pro, performans odaklı aygıtlar değil. Bu aygıtlar, yüksek performansı ana maksat olarak koymuyor. Hasebiyle, performans konusunda yüksek beklentilere sahip olan kullanıcılar, öteki aygıtları kıymetlendirebilir.

Sonuç olarak, Pixel 8 ve 8 Pro‘nun performans konusunda belli bir gayesi olmadığını ve bu aygıtların, genel kullanım için kâfi olduğunu söyleyebiliriz. Lakin daha yüksek performans beklentileriniz varsa, piyasada bu beklentileri karşılayabilecek birçok alternatif bulunmaktadır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar